Naslovnica Politika Iva Raguž: BiH nema bez Hrvata

Iva Raguž: BiH nema bez Hrvata

BiH nema bez Hrvata i nije mi jasno kako se neki još uvijek ne mogu pomiriti sa tom činjenicom.

Iva Raguž iz Čapljine izabrana je u Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.

Za početak čestitke na izboru u Dom naroda Parlamenta FBiH! Što za Vas znači ovaj izbor u najveće tijelo vlasti u FBiH?

“Hvala lijepa na čestitci! Naravno da je to prije svega jedna velika obveza prema svim onim ljudima koji su dali glas političkoj opciji u ime koje sam bila na izbornoj listi i naravno poglavito onima koji su baš mene prepoznali na toj listi i preferencijalno glasovali za mene. Moram izraziti i veliko zadovoljstvo da su me birači prepoznali ne samo u općini Čapljina nego i na području cijele Hercegovačko- neretvanske županije”.

Na proteklim izborima Vaši sugrađani su Vam poklonili ogromno povjerenje?

“Već sam maloprije spomenula da sam na području cijele Županije dobijala glasove po svim biračkim mjestima, naravno najveći broj glasova sam dobila na području općine Čapljina, i ovom prilikom se zahvaljujem svim biračima koji su mi dali svoje povjerenje. Međutim, ne bih se time previše zamarala jer prije svega mi smo imali kvalitetnu listu koju je nosio HDZ BiH zajedno sa svojim koalicijskim partnerima na čelu sa dr. Nevenkom Hercegom, da lista nije bila tako kvalitetna sigurno ne bismo imali tako iznimno povjerenje birača. Ako na listi nemate dovoljan broj kvalitetnih ljudi jasno da lista neće dobiti tako veliko povjerenje pa upravo zbog toga prije svega naglašavam kvalitet liste, a onda svakako svakoga od nas pojedinačno”.

Građani imaju veliko povjerenje u Vas i Vašu političku opciju , pa nas sve skupa zanima koji su Vaši sljedeći politički potezi?

“Veliko povjerenje koje smo dobili na prošlim Općim izborima za mene osobno nije nikakvo iznenađenje. Razlog tomu je što je još od devedesetih godina HDZ BiH stožerna stranka u Hrvata BiH, unatoč što su se mnogi trudili da ne bude tako. Nažalost, bilo je velikih udara na HDZ BiH ali upravo zbog unutarnje organizacije, odgovornosti prema svojim biračima, prema Hrvatima i prema svim žiteljima BiH, mi smo opstali i na ovim posljednjim izborima slobodno se može reći da je HDZ BiH zajedno sa svojim koalicijskim partnerima dobio plebiscitarnu podršku. Ono što nas očekuje u budućnosti kao stranku je svakako realizacija onoga što smo u predizborno vrijeme obećavali, a tu svakako na prvo mjesto stavljamo izmjene Izbornog zakona i izmjene Ustava. I u tome ćemo budite uvjereni ustrajati”.

U intervju uoči izbora za o najavama da će Bošnjaci pokušati izabrati Hrvatima predstavnike za naš portal ste rekli: “Mislim da je to krajnje nepošteno i nemoralno, a u konačnici nije dobro za budućnost Bosne i Hercegovine jer bez Hrvata nema ni Bosne i Hercegovine”. Kako sada nakon izbora to komentirate?

“Vjerojatno su neki očekivali ovakav scenarij ali ja osobno zbilja nisam. Smatram da sve ozbiljne i velike političke stranke u BiH, a poglavito one kojima su usta puna BiH, se ne bi trebale ponašati najblaže rečeno neodgovorno kao što su se ponašale na prošlim Općim izborima. Nametanjam ljudi koji u hrvatskom biračkom tijelu imaju zanemariv broj birača Hrvatima u BiH je poslana jedna vrlo ružna poruka , naravno tu mislim na člana Predsjedništva koji za sebe tvrdi da je iz reda hrvatskog naroda, ali mi svi znamo da je on u biti bošnjački član Predsjedništva. Kao narod mi jesmo ostali bez člana u Predsjedništvu BiH, međutim to nam je dalo samo jednu novu snagu, jedan novi poticaj da izdržimo na onom putu gdje je glavni cilj upravo ono što sam već spomenula, izmjena Izbornog zakona kako se više nikada ovakve stvari ne bi mogle ponoviti. U pravu ste, rekla sam da BiH nema bez Hrvata i nije mi jasno kako se neki još uvijek ne mogu pomiriti sa tom činjenicom. U konačnici Hrvati su na samom početku obranili ovu državu, a i danas bez obzira tko što o tome misli, činjenica je da smo kao narod i kao stranke okupljene u HNS jedini istinski zagovornici dobre budućnosti BiH koja podrazumijeva dobro i Hrvatima, i Srbima, i Bošnjacima, i svim ostalim građanima”.

To preglasavanje je donijelo i veoma napetu situaciju na političkoj sceni u BiH. Ne nadzire se ni kada će se implementirati izborni rezultati. Gdje je po Vama rješenje tog pitanja?

“Rješenje je jednostavno, a to je izmjena Izbornog zakona. Da se prije prošlih Općih izbora Izborni zakon promijenio onako kako stranke okupljene u HNS traže, do ovakve situacije se ne bi ni doveli. Sada vidimo koliko je važno, ne samo za ljude koji se bave politikom nego za funkcioniranje i Federacije i države, da se izmijeni Izborni zakon. Da se znaju jasna pravila za vrijeme izbornog procesa, a naravno i nakon proglašenja rezultata, puno bi lakše bilo formirati vlast i ne bi se doveli u jednu pat poziciju kakva je danas kada svatko sa svakim želi trgovati, mi kao stranka svakako ne podržavamo takav način i takav stil stvaranja koalicija, odnosno formiranja vlasti”.

Vratimo se na HNŽ gdje je HDZ BiH s partnerima osvojio veliku većinu glasova. Što to konkretno znači Hrvatima u ovoj županiji?

“HNŽ je svakako po veličini hrvatskog biračkog tijela najveća u BiH i samim tim našu Županiju stavlja na prvo mjesto u svim odnosima, ne samo u Županiji nego i u Federaciji i u državi. U predizborno vrijeme mi smo jasno govorili što sve želimo napraviti i na razini države i na razini Federacije ali i na razini naše Županije. Ključna stvar je naravno funkcioniranje vlasti, i zakonodavne i izvršne. Protekle 4 godine je vladao paritet koji je često usporavao, a ponekad i zaustavljao određene pozitivne procese i u tom smislu bi trebalo neke stvari promijeniti. Ali bez obzira što su se neki procesi usporavali ili čak zaustavljali moram izraziti zadovoljstvo radom još uvijek aktualne Vlade i osobno se nadam da će jedan dio ministara i predsjednik Vlade koji su u proteklom mandatu zbilja dobro odradili svoj posao, nastaviti i dalje obnašati izvršnu vlast. Što se tiče nas u zakonodavnoj vlasti, odnosno u Skupštini Županije jasno da ima puno personalnih promjena, mi ćemo se svakako potruditi da budemo što brži i efikasniji. I za raniji sastav Županijske skupštine također treba istaknuti da su bez obzira na silne probleme i na specifičnu situaciju u našoj Županiji dobro odrađivali svoj posao”.

Prije izbora ste rekli Hrvati su brojčano mal narod ali narod koji je sposoban napraviti čudo. Vjerujete li sada u to čudo?

“Naravno da vjerujem jer kroz cijelu povijest Hrvati su pokazali da su kao narod kad im je bilo najteže bili najkompaktniji pa i sad se pokazao izrazito visok stupanj zajedništva koji se ostvaruje kroz HNS, a koji nam je u konačnici donio ovako značajan izborni rezultat na prošlim izborima. Svakako da će trebati puno napora da se ostvare naši glavni politički ciljevi, i još ću jednom ponoviti da je to izmjena Izbornog zakona, ali mi ćemo ustrajati. To je ključ bolje budućnosti BiH i kroz izmjene izbornog zakona svi oni koji se legitimiraju kao pripadnici ovog ili onog naroda ili kao građani mogu se nadati da će konačno ova država krenuti u pozitivu, a ne da ćemo tapkati na jednom mjestu i baviti se stvarima koje su u drugim državama potpuno nevažne”.

HERCEGOVINA.info