Naslovnica Crna Kronika Panika tijekom Papina posjeta Maroku, muškarac se zaletio na štićenu kolonu

Panika tijekom Papina posjeta Maroku, muškarac se zaletio na štićenu kolonu

NEDUGO nakon što je papa Franjo sletio u Rabat zbog dvodnevnog posjeta Maroku nepoznati muškarac probio je osiguranje, javlja Euronews.

Muškarac je iskočio pred auto u kojem se nalazio kralj Muhamed IV., no osiguranje je brzo reagiralo te ga zaustavilo. Automobil s Papom bio je iza automobila u kojem se nalazio kralj Muhamed IV. Incident je zabilježila kamera državne televizije koja je uživo prenosila povorku u kojoj su bili papa Franjo i kralj Maroka Muhamed IV.

POGLEDAJTE VIDEO:

Papa u Maroku promovira međureligijski dijalog

Inače, Papa je došao u Maroko radi promicanja međureligijskog dijaloga, a tijekom posjeta susrest će se i s migrantima.

Predviđa se da će Papu u Maroku dočekati više od 30.000 katolika, najvećim dijelom stranaca iz subsaharske Afrike. Ovo je prvi papinski posjet od 1985. godine kada je u Maroku boravio Ivan Pavao II., a tada ga je dočekalo oko 80.000 mladih.

“Sanjamo o slobodnom Maroku koji prihvaća svoju religijsku raznolikost”

Papin posjet budi nadu kršćanskih manjina koje traže pravo na punu vjersku slobodu zajamčenu ustavom.

“Sanjamo o slobodnom Maroku koji prihvaća svoju religijsku raznolikost”, istaknula je Koordinacija marokanskih kršćana izrazivši želju da Papin posjet bude povijesna prilika da Maroko postigne opipljiv napredak u tom smislu.

Prema marokanskom ustavu, islam je državna religija, no država svima jamči slobodu vjeroispovijesti.

Marokanski kazneni zakon ne predviđa smrtnu kaznu za muslimane koji se odreknu islama, za razliku od zakona Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Bratstvo među ljudima

U veljači, za povijesnog posjeta Ujedinjenim Arapskim Emiratima, papa Franjo i Veliki imam najuglednije ustanove sunitskog islama, centra Al-Azhar u Kairu, šeik Ahmed al-Tayeb, supotpisali su “dokument o bratstvu među ljudima”, pozivajući na slobodu vjere i izražavanja te na jamstvo građanskih prava za diskriminirane manjine.

Papa od tada taj dokument dijeli svim šefovima država, rekao je Alessandro Gisotti o tekstu koji promiče “kulturu tolerancije”.

Papa je o bratstvu i slobodu vjeroispovijesti progovorio i u Maroku.

“Sloboda savjesti i vjerska sloboda – a  one se ne svode samo na slobodu obreda već trebaju dopustiti svakome da živi prema vlastitom vjerskom uvjerenju  – nedjeljivi su od ljudskog dostojanstva”, rekao je Papa. Pozvao je “vjernike da žive kao braća”.

U Maroku je islam državna vjera, no vlasti rado ističu “vjersku snošljivost” koja omogućuje strancima kršćanima i židovima slobodno prakticiranje njihove vjere.

U subotu navečer papa Franjo treba se susresti s migrantima u prostorijama katoličke humanitarne organizacije Caritas koja ima nekoliko prihvatnih centara za migrante koji pokušavaju domoći se europskog kontinenta.

Zadnjih godina put preko Maroka do Španjolske postao je glavna ruta migranata iz subsaharske Afrike, uglavnom nakon zatvaranja puta preko Libije.

U 2017. tri Caritasova prihvatna centra primila su 7551 migranta.

Nedjeljni dan Papa će posvetiti malenoj katoličkoj zajednici u zemlji, a završit će u sportskom kompleksu gdje će služiti dosad najveću katoličku misu u Maroku na kojoj se očekuje oko 10.000 osoba.

Euronews