Naslovnica Gospodarstvo Grci nisu izvršili primopredaju pročišćivača Gradu Mostaru, sporni mulj se treba pretvarati...

Grci nisu izvršili primopredaju pročišćivača Gradu Mostaru, sporni mulj se treba pretvarati u plin

Postoje tri glavna problema koja su vezana za stanje komunalne infrastrukture u Gradu Mostaru, ali i način njihovog rješenja, tvrde stručnjaci koji su i predložili kako da grad na Neretvi ponovno zablistao.

Pročistač otpadnih voda, odlaganje otpada i deponija Uborak, te odvoz komunalnog otpada i opća higijena Grada su rješivi problem. Svatko tko tvrdi drukčije ne želi dobro ovom Gradu, kažu stručnjaci koji tvrde da su rješenja već nuđena „gradskim ocima“, ali da nitko nije spreman da se prihvati prpblema.

Pročistač otpadnih voda još nije dobio sve dozvole za rad i nalazi se u probnom radu. Još nije završena primopredaja pročistača od strane grčkih graditelja. Nije dovršen proces prerade mulja, a u ovom slučaju bi najučinkovitiji proces bio takozvana pretvorba mulja u plin. Opet se postavlja pitanje „upravljanja“ pročistačem, potrošnja struje, kemikalija, ali i razina znanja tehničke službe, navodi autori pisma koje je stiglo na adresu naše redakcije.

Što se tiče deponije Uborak, njen stari dio (dvije deponijske kasete) treba sanirati i rekultivirati. Novi dio deponije sa sortirnicom ima nedostatak neučinkovitosti, jer se od 45.000 tona sortira samo 850 tona na godišnjoj razini (dva posto). Sama sortirnica zahtjeva, tvrde stručnjaci, totalnu rekonstrukciju, čime bi se iskorištenost otpada digla sa 2% na minimalno 50 %.

Nužan je strogi monitoring dovoza otpada i uska suradnja sa lokalnom mjesnom zajednicom, a to znači zabrana deponiranja opasnog, medicinskog i animalnog otpada prikrivenog kroz komunalni otpad na deponiji Uborak.

Na kraju, Grad Mostar ima ogromnu potrebu za totalnom rekonstrukcijom načina rada prikupljanja otpada i održavanjem higijene u samom Gradu. Treba izvršiti nabavku nove opreme, kontejnera i vozila primjerenu današnjim potrebama, satelitsko snimanje površina, GIS sustavi, podzemni kontejneri, kante za domaćinstva. Reorganizirati način održavanja higijene, čistoće i održavanja zelenila u Gradu Mostaru, te uvesti moderne komunalne tehnologije. Uz rješavanje ovih problema uvesti i odvojeno prikupljanje otpada.

Prema neslužbenim informacijama iz Gradske Uprave, pojedine tvrtke koje se bave komunalnom djelatnošću nudile su sveobuhvatno rješenje, te spremnost da preuzmu na sebe rješavanje problema, ali pod jednim jedinim uvjetom – da se ide ka održivom, dugoročnom, a ne „ad hock“ jednokratnim rješenjem. Nažalost, Grad Mostar i oni koji ga vode nisu pokazali interes za tim.

Sve što znaju stručnjaci, sa tim su upoznati i „gradski oci“. Za svako od ova tri rješenja treba između 5-8 milijuna maraka , ali spremnost tvrtki i privatnog sektora postoji da se putem javno-privatnog partnerstva ili koncesije krene rješavati „omča oko vrata“ Grada Mostara. Postoje tvrtke koje imaju znanje, struku, ali i spremnost da ulažu novac da bi se riješio problem. Mostarcima je najgore, ali nažalost oni koji ih predstavljaju još ne pokazuju razum i želju a riješe najveći problem Grada, kaže naš sugovornik, navodi se na kraju pisma koje upućeno na adresu Ero.tel.