“Positive Med” sastavio je spisak loših stvari koje se dešavaju u tijelu kao posljedica ispijanja kave na prazan želudac.
Povećava lučenje želudačne kiseline
Kava na prazan želudac povećava izlučivanje želudačne kiseline. To može dovesti do problema kakav je gorušica, koja nastaje kao posljedica vraćanja kiselog želudačnog sadržaja u završni dio jednjaka.
Jeftinija kava obično ima veću kiselost, što može dodatno pogoršati situaciju. Zbog toga treba biti oprezan pri izboru kave.
Anksioznost i stres
Konzumiranje kave, uopćeno, povećava razinu stresa kod ljudi, a posebno ako se pije na prazan želudac. Hrana djeluje smirujuće na organizam i pomaže da se tijelo opusti, dok kava ima kontra efekat. Zato bi uz kavu uvijek trebalo nešto jesti kako bi se umanjila anksioznost koju ona može da izazove.
Snižava razinu hormona
Kofein iz kave može biti uzrok hormonske neravnoteže koja dovodi do tjeskobe. Problem u jutarnjem ispijanju kave na prazan želudac je taj što kofein koči proizvodnju serotonina, neurotransmitera koji je odgovoran za osjećaj užitka i sreće. Opće je poznato da je glavni uzrok depresije upravo nedostatak serotonina.
Pored navedenih utjecaja, ne treba zanemariti i nutritivne probleme koji nastaju kao posljedica konzumiranja kave na prazan želudac.
Studija sprovedena na Yokohama medicinskom Sveučilištu u Japanu pokazala je da unos kave na prazan želudac, prouzrokuje takozvana gastrična pražnjenja, što znači da dovodi do bržeg pražnjenja crijeva nego što je normalno.
Kada hrana ne bude vremenski dovoljno dugo u crijevima, vitamini i minerali se ne apsorbiraju, zbog čega se u organizmu javlja manjak nutrijenata.
Dokazano je da kofein iz kave ubrzava proces pražnjenja tečnosti iz tijela. Zbog ove pojave bubrezi nemaju dovoljno vremena da apsorbiraju kalcijum, magnezijum, cink i druge minerale važne za normalno funkcioniranje organizma.
Relax Portal