Milorad Dodik počeo je gubiti živce zbog formiranja vlasti u BiH. U petak je pokazao kako više nema namjeru odugovlačiti postupak formiranja vlasti na razini države, i uvjetovao je Dragana Čovića i Bakira Izetbegovića poručivši im kako očekuje konkretan dogovor kroz desetak dana, a ako pak to ne prihvate, naknadno ga ne moraju ni zvati na sastanke. Analitičari smatraju da bi ovim uvjetovanjem mogao ispasti smiješan i neozbiljan.
Kada je u pitanju formiranje vlasti u BiH, treba znati da su razine entiteta (Federacija BiH i Republika Srpska) one na kojima počiva znatan dio resora dok je Vijeće ministara, koje je državna razina vlasti, u mnogim stvarima u financijskom smislu slabije od entiteta i donosi određene odluke koje se tiču cijele države, ali sa znatnim financijskim manjkom od entiteta.
Entitetske razine su one koje, zapravo, izborni pobjednici žele zauzeti jer su im i sami proračuni znatno veći. Proračun Republike Srpske za 2019. tako je iznosio 3,25 milijardi maraka, Federacije 2,65 milijardi, dok je proračun Vijeća ministara iznosio nešto manje od milijarde maraka.
Strancima važna državna razina
Milorad Dodik vlast u entitetu Republika Srpska formirao je davno, dok se vlast u Federaciji BiH još uvijek nije formirala. Za vlast u Federaciji pregovore vode stranke okupljene oko HDZ-a BiH i Stranka demokratske akcije (SDA) čiji je predsjednik Bakir Izetbegović, dok se na razini države u pregovore uključuje i Dodikov SNSD.
Dodik je član Predsjedništva BiH i svim strancima je formiranje vlasti na državnoj razini važno jer se tako pokazuje kako se nešto radi pa je i Dodiku očito počelo smetati stalno zatezanje kojim Izetbegović koči ovaj proces pozivajući se na razne uvjete, iako tvrdi kako on uvjete ne postavlja.
Ilija Cvitanović iz HDZ-a 1990 smatra kako bi Federacija BiH trebala biti ‘motor države’ te da se Dodiku žuri ući što prije u formiranje vlasti na državnoj razini jer ima čistu situaciju u svom entitetu.
“Dodik u Republici Srpskoj ima posloženu političku situaciju i taj entitet, za razliku od Federacije, funkcionira normalno, iako bi Federacija trebala biti motor države… Stoga me ne čudi da je Dodik počeo davati ultimatume oko uspostave vlasti na razini države. Njemu se žuri i želi posložiti stvari, a nekako se stječe dojam kao da je glavni fokus na SDA i HDZ, kao da dio javnosti na trenutke zaboravi da bez Dodika ne može biti državne vlasti. Mislim da je taj ultimatum tu jer mu se očito žuri s obzirom na to da u Republici Srpskoj ima posloženu stabilnu većinu”, rekao je Cvitanović za Direktno.
Novinar Marko Karačić kaže kako Dodik gubi strpljenje zbog Izetbegovićevog odugovlačenja oko formiranja vlasti.
“Svi u BiH su žrtve jednogodišnjeg poigravanja SDA s procesom formiranja vlasti. Ironično zvuče izjave Bakira Izetbegovića o tomu kako se blokade moraju otkloniti, a očito da Milorad Dodik u cijeloj priči najviše gubi živce. Činjenica da je Dodik počeo gurati Čovića i Izetbegovića u isti koš i davati im rok od 10 dana za fomiranje vlasti samo pokazuje da predsjednik SNSD-a više nema strpljenja za igru mačke i miša”, rekao je Karačić za Direktno.
Dodaje i kako bi Dodik s postavljanjem rokova mogao ispasti smiješan i neozbiljan jer u BiH to često tako biva.
“Dodiku kao izbornom pobjedniku u RS-u sigurno nije lako godinu dana gledati kako Mektić, Šarović i Crnadak sjede u Vijeću ministara, ali malo tko je očekivao da će zbog nervoze praviti početničke greške. I Dodik i Čović bi u biti trebali, figurativno rečeno, uzeti kokice, sjesti u zadnji red i gledati kako se SDA pokušava izvući iz problema u koje se dovela. Dodik ima čistu poziciju u Republici Srpskoj, a Čović u većinski hrvatskim županijama, ali i višim razinama vlasti jer više praktički hrvatske političke oporbe u BiH nema. SDA je izgubila Sarajevo i brojne druge pozicije, što je dio razloga jednogodišnjeg igrokaza kojeg gledamo. Zadnje Dodikove izjave predstavalju samo još jednu uslugu Izetbegoviću. Osobito ako znamo da nitko tko je postavljao rokove u BiH nije s njima ništa postigao nego samo u konačnici ispadao smiješan i neozbiljan”, kazao je Karačić.
Direktno