Otići iz rodnog kraja je odlučio i Miloš Krivokapić iz Herceg Novog. Ima dvije diplome – završio je politologiju i menadžment na državnom Sveučilištu Crne Gore. Unatoč tome, trenutno nema posao pa uskoro ide raditi na kruzer kao pomoćni konobar.
“To je opcija koja se nudi na početku. Radi se prosječno deset sati svaki dan, a može i dvokratno, šest sati ujutro i četiri popodne. Plaćena mi je hrana, a plaća koju ću primati tri puta je veća od one koju bi u Crnoj Gori dobivao da radim u struci. Najvažnije je što postoji mogućnost napretka do plaće od nekoliko tisuća eura”, govori Miloš za Deutsche Welle.
Istraživanje ureda birtanske Westministerske zaklade pokazalo je da 70 posto mladih razmišlja o odlasku iz Crne Gore. Među njima je i Branka, diplomirana psihologinja koja radi kao profesorica i sistemski obiteljski terapeut. Unatoč svim tim kvalifikacijama, za nju nema stalnog posla u Crnoj Gori.
Tu zemlju već godinama napuštaju stručnjaci, a najslikovitiji je primjer liječnika kojih je otišlo 150, što je za zemlju od 600.000 stanovnika velik broj.
“Institucije su okrenute uskim interesima elite. U inozemstvu postoji mogućnost slobode izbora i šansa da se natječa na tržištu dok u Crnoj Gori postoji ‘rođačka ekonomija’, gdje sve konce u društvu vuče vladajuća stranka”, govori Krivokapić.
Promijenio je puno poslova, ali stalni nije mogao dobiti jer se poslovi dobivaju po načelu ‘usluga za uslugu’.
“Do posla se ovdje dolazi isključivo preko stranačkih i rodbinskih veza, nema tu tržišnih odnosa”, dodaje.
Istraživanje je pokazalo da bi svaka treća mlada osoba u Crnoj Gori glasala iz koristi, odnosno za stranku s čijom se politikom ne slaže, no dala bi joj glas samo ako bi tako dobila posao. Podaci Eurostata pokazuju da nezaposlenost u Crnoj Gori iznosi 27,5 posto.
Branka je godinama radila u barskoj Gimnaziji, a li to je uvijek bilo privremeno i nije uspjela dobiti stalno zaposlenje. Zato je bila prisiljena sebi ‘izmisliti posao’, pa je osnovala nevladinu organizaciju koja se zove ‘Portret’ i koja se bavi psihološkim istraživanjem. No, to nije dugoročno riješenje pa cijela njezina obitelj razmišlja o odlasku iz Crne Gore.
Jedan od glavnih razloga za odlazak na radu u inozemstvo je upravo puno veća plaća. Prosječa mjesečna plaća u Crnoj Gori iznosi 517 eura, pa je konobariti na kruzeru puno isplativije.
“Dolazi do egzodusa mladih. Prije 50 godina ljudi su odavde odlazili u Njemačku, ali to su bile većinom zanatlije ili fizički radnici. Danas odlaze visokoobrazovani kadrovi, tako da dolazi do tektonskih poremećaja na regionalnom tržištu. Nekada su ti radnici slali devizne doznake svojim obiteljima u domovina, a danas odlaze čitave obitelji, tako da će porezni sustavi ovih naših zemalja sve više ostajati bez novca”, tvrdi Krivokapić za Deutsche Wlle.