Iako su “Strabag” i “Elektroprivreda BiH” pokušavali postići sporazum o mirnom rješavanju spora, kao bi se izbjegla arbitraža, Austrijanci su se ipak odlučili na ovaj postupak.
Austrijski “Strabag” službeno je prije nekoliko mjeseci pokrenuo postupak pred Međunarodnim arbitražnim sudom u Bruxellesu, zahtijevajući od državne kompanije „Elektroprivreda BiH“ isplatu odštete od 40 milijuna KM (20 milijuna eura), ekskluzivno otkriva „Dnevni avaz“.
Sve stalo
Radi se o arbitraži po kojoj je ova austrijska firma tužila „Elektroprivredu“ zbog spora u vezi s gradnjom hidrocentrale Vranduk, čiji su radovi 2016. godine naprasno zaustavljeni.
Ova informacija potvrđena je za „Avaz“ iz EPBiH.
„Strabag”, koji je bio vođa konzorcija na projektu vrijednom 114 milijuna maraka, odlučio je početkom 2016. godine raskinuti ugovor, jer je tražio da mu se osigura dodatnih 20 milijuna KM za radove, na što u EPBiH nisu željeli pristati.
Iako su “Strabag” i “Elektroprivreda BiH” pokušavali postići sporazum o mirnom rješavanju spora, kao bi se izbjegla arbitraža, Austrijanci su se ipak odlučili na ovaj postupak.
Ova informacija krila se mjesecima od javnosti, a predstavnike bh. kompanije o tome su savjetovali austrijski odvjetnici koji ih zastupaju u ovom procesu.
Kako je neslužbeno rečeno za ovaj list, u tijeku je postupak kada obje strane, i tužena i podnosilac tužbe, iznose svoje podneske i prijedloge.
Glavno ročište, kada postupak i kreće, najvjerojatnije će biti održano tek krajem godine. Razlog je taj što je rok odgovora na arbitražu pola godine.
Kontrazahtjev
No, i bh. strana smatra da je oštećena. Saznajemo da EPBiH, bez obzira na to što je „Strabag“ pokrenuo arbitražu, traži od ove firme 30 milijuna eura.
– I mi smatramo da smo oštećeni jer smo ispoštovali svoj dio ugovora. Naš je odštetni zahtjev veći, jer smo pretrpjeli veliku štetu. Ali, Sud će reći tko je u pravu – rečeno je iz EPBiH.
Čekaju 30 godina
Raskidom ugovora zaustavljena je gradnja prve hidrocentrale u sistemu EPBiH, na koju se čeka već 30 godina.
Zbog blokada, ovo gradilište, odlukom EBRD-a, moralo je biti vraćeno u prvobitno stanje.
Kako bi izbjegla da projekt propadne, “Elektroprivreda BiH” predložila je 2018. godine EBRD-u drugi konzorcij, s “Končarom” i “Euro-Asfaltom”, ali su odbijeni.
Dnevnik.ba