Naslovnica Crna Kronika Stanovnici Lezbosa priječe iskrcaj migranata, napali fotoreportere i bacali kamere u more

Stanovnici Lezbosa priječe iskrcaj migranata, napali fotoreportere i bacali kamere u more

Povicima “vratite se u Tursku” skupina stanovnika grčkog otoka Lezbos spriječila je u nedjelju pedesetak migranata da pristanu svojim plovilom u luku nakon sati provedenih u moru, javljaju fotografi novinske agencije France presse.

U luci Thermi, stanovnici su ogorčeni dolaskom nekoliko plovila te su spriječili migrante, među kojima je bilo i maloljetnika, da se iskrcaju, a izvikivali su pogrde lokalnom predstavniku Visokog povjereništva UN-a za izbjeglice (UNHCR).

Neki su se stanovnici okomili na novinare i fotografe, udarajući ih i bacajući im aparate u more, piše AFP.

Na cesti za prenapučeni izbjeglički logor Moria u kojem je smješteno više od 19.000 migranata, druga skupina stanovnika opskrbljena lancima i kamenjem pokušaja je spriječiti policijski autobus koji je prevozio potražitelje azila pristigle u nedjelju da došu do prijemne kancelarije i zatraže azil, prenijela je grčka agencija ANA.

Jedan je policajac pritom lakše ozlijeđen, navodi isti izvor.

Službena Ankara objavila je u petak da više neće zadržavati migrante koji pokušavaju doći u Europsku uniju, nakon ofenzive sirijske vojske na položaje proturskih pobunjenika u Idlibu, pogibije 33 turska vojnika i prema predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu mlake reakcije NATO-a na činjenicu da je Turska, njezina članica, pretrpjela takav gubitak.

Agencija AFP prenosi pozivajući se na svoje podatke da je najmanje 500 migranata pristalo u nedjelju ujutro na grčke otoke. Četiri plovila sa 120 osoba pristalo je na otok Hios, a dva plovila s 80 migranata do otoka Samosa, navodi ANA.

Grčke obalne straže navode da je 180 migranata stiglo u subotu na otoke Lezbos i Samos unatoč snažnim vjetrovima, čime su prešli morsku granicu između Turske i Grčke.

Stotine stanovnika Lezbos prosvjedovale su krajem veljače protiv gradnje novog prihvatnog centra za migrante, tražeći da se otok vrati lokalnom stanovništvu, a bilo je i sukoba s policijom.

Grčka je bila ulazna europska zemlja za tisuće migranata 2015. i 2016., a već je preko 40 tisuća migranata smješteno na egejskim otocima gdje žive u prenapučenim kampovima i teškim uvjetima. Otočani tvrde da snose nesrazmjeran teret te zahtijevaju izgradnju prihvatnih kampova drugdje u Grčkoj.