Naslovnica Društvo Uvedene izvanredne mjere u cijeloj BiH

Uvedene izvanredne mjere u cijeloj BiH

Epidemiološka situacija u BiH je pogoršana te su uvedene izvanredne mjere u cijeloj zemlji. U svim županijama odgođena je nastava u školama, na fakultetima, ali je naloženo i zatvaranje vrtića, te odgađanje svih manifestacija i okupljanja.

U Republici Srpskoj potvrđena su još četiri nova slučaja zaraze virusom korona, a trenutno je ovim virusom zaraženo osam osoba, dok je trenutno pod zdravstvenim nadzorom 386 osoba koje su doputovale iz područja zahvaćenih virusom SARS-CoV-2, priopćili su iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS. Dva slučaja zaraze su povezana s povratkom iz Austrije, a dva iz Slovenije. Na području Federacije BiH i dalje su tri slučaja oboljelih od koronavirusa, dok je pod zdravstvenim nadzorom više od 500 osoba, potvrđeno je na jučerašnjoj pres-konferenciji nakon sjednice Vlade FBiH u Mostaru.

Nova naredba 

Krizni stožer FBiH jučer je uputio novu pooštrenu Naredbu prema kriznim stožerima županija. Naredba obuhvata preporuku da se obustavi rad vrtića na području cijele Federacije BiH, a županijama u kojima to još nije učinjeno naložena je obustava nastave u školama.

Nalaže se županijskim stožerima da obustave održavanja kulturnih i sportskih događaja, kao i treninga u trajanju od najmanje 15 dana. Preporučuje se stanovništvu u Federaciji BiH, kao i stranim državljanima u Federaciji BiH, da se u cilju zaštite osobnog zdravlja i zaštite javnog zdravlja pučanstva striktno pridržavaju svih preporuka Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva, odnosno kriznih stožera ministarstava zdravstva, kao i zavoda za javno zdravstvo u Federaciji BiH.

Svim učenicima u osnovnim i srednjim školama, kao i studentima na visokoškolskim obrazovnim ustanovama na području Federacije BiH, dok traje obustava nastave u osnovnim, srednjim i visokoškolskim obrazovnim ustanovama, preporučuje se da izbjegavaju nepotrebno kretanje i zadržavanje na mjestima javnog okupljanja.

Za provođenje ove preporuke odgovorni su roditelji, odnosno zakonski zastupnici malodobnih učenika, a za punoljetne osobe: učenike i studente, navedena je osobna odgovornost. Svom stanovništvu u Federaciji BiH, kao i stranim državljanima u Federaciji BiH, preporučuje se da izbjegavaju nepotrebno kretanje i zadržavanje na mjestima javnog okupljanja. Nalaže se menadžmentima zdravstvenih ustanova, bez obzira na oblik vlasništva, kao i nositeljima privatnih praksi u Federaciji BiH, da zdravstvenim djelatnicima i zdravstvenim suradnicima ne odobravaju putovanje u inozemstvo po bilo kom osnovu.

”Nalaže se svim zdravstvenim radnicima i zdravstvenim saradnicima u Federaciji BiH da u uvjetima promijenjene epidemiološke situacije, odnosno u uvjetima kada je SZO proglasila pandemiju novog koronavirusa (COVID-19) ne napuštaju Federaciju BiH ni po kojem osnovu.  Preporučujemo svim državljanima Federacije BiH koji žive ili rade u zemljama pogođenim novim koronavirusom da ne dolaze u Federaciju BiH, zbog povećanja rizika od unošenja novog koronavirusa”, navodi se u novoj naredbi.

Pogoršana situacija u RS-u 

Zbog pogoršane epidemiološke situacije u Republici Srpskoj su uvedene nove mjere. ”Iz zdravstvenog nadzora izašlo je ukupno 125 osoba. Također, trenutno je u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske u izolaciji ukupno pet pacijenata. Izolaciju u UKC RS do je sada napustilo 17 osoba. Taj broj se mijenja, jer zavisi od procjene trenutnog stanja pacijenta”, navodi se u priopćenju.

Gradonačelnik Banjaluke, Igor Radojičić, nakon jučerašnje sjednice Gradskog stožera za vanredne situacije kazao je da se preporučuje da djeca preventivno ne idu u vrtiće. ”Svi oboljeli su naši sugrađani, svi su virus najvjerojatnije dobili tokom boravka u nekoj od susjednih zemalja. Slučajevi nisu međusobno povezani, što znači da imamo tri žarišta”, ocijenio je on. Stožer je konstatirao da je došlo do pogoršanja i da je neophodno poduzeti dalje mjere. Ograničava se radno vrijeme trgovinskih i ugostiteljskih objekata do 18 sati, a za dragstore i pekare do 22 sata. Prekida se rad dječjih igraonica, svadbenih salona i fitnes centara. Tržni centri neće raditi za vikend. ”Cilj je prevencija i sprečavanje daljeg širenja zaraze.

Nalazimo se u fazi poduzimanja vanrednih mjera u gradu. Pozivam građane da budu disciplinirani  jer će to u značajnoj mjeri uticati na zdravstveno stanje svih nas. Svako od nas treba da promatra ne samo svoje stanje, već i ljudi oko sebe”, naglasio je on. Poručuje da se  kroz krizu mora proći složno i disciplinirano. Stožer je utvrdio provođenje novih mjera sa ciljem smanjivanja društvenih kontakata kako bi se smanjilo prenos. ”Centar za predškolsko ima obavezu da uradi procjenu koliki broj mališana i obitelji bi bio u problemu, da ne bi mogao od ponedjeljka da boravi kući. Bit ćete informirani, da li će vrtići od ponedjeljka biti potpuno zatvoreni ili će funkcionirati u smanjenom obimu”, rekao je Radojičić.

Preporuka građanima je da se redovni pregledi minimiziraju, kako bi Dom zdravlja bio na raspolaganju u aktualnoj situaciji. Dom zdravlja će pozivati i druge osobe zdravstvene struke koje trenutno nisu angažirane.

Predlaže se izolacija svih koji ulaze u BiH 

Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva zbog koronavirusa predlaže da Ministarstvo civilnih poslova BiH koordinira provođenje mjera koje se odnose na samoizolaciju svih putnika, bez obzira na to odakle dolaze u našu zemlju i bez obzira na to jesu li stranci ili državljani BiH.

U BiH su do sada na snazi mjere koje su podrazumijevale potpunu zabranu ulaska državljanima Italije, Irana, Južne Koreje i dijelova Kine te naredbu za samoizolaciju svima koji dolaze iz Španije, Njemačke i Francuske. Provođenje ovih mjera predlaže se kako bi se maksimalno spriječilo širenje koronavirusa.

“Imajući u vidu ovlasti Ministarstva civilnih poslova te aktuelnu situaciju u Bosni i Hercegovini, potrebno je žurno reagirati i iskoordinirati mjere, kako je naprijed navedeno, a radi osiguranja jednakog postupanja u ovoj situaciji na području cijele Bosne i Hercegovine”, navodi se u obavijesti Kriznog stožera FBiH Ministarstvu civilnih poslova BiH.

Kreće dezinfekcija mostarskih ulica 

Dom zdravlja Mostar od četvrtka 12. ožujka u večernjim satima počinje vršiti dezinfekciju javnih površina zbog mjera predostrožnosti. ”Svjedoci smo velikih količina otpada koje se još uvijek nalaze na gradskim odlagalištima otpada te ćemo prvenstveno pristupiti dezinfekciji i dezinsekciji navedenih mjesta. Obzirom i na situaciju u kojoj se nalazimo zbog globalne prijetnje COVID-19 virusom i proglašenja pandemije, ovaj proces dezinfekcije će obuhvatiti i javne površine u preventivne svrhe”, naveli su iz Doma zdravlja Mostar. Istaknuli su kako ova ustanova ulaže sve napore kako bi spriječili i suzbili sve neželjene efekte u ovakvim situacijama te mole za razumijevanje i suradnju, odnosno, odgovorno ponašanje i praćenje Procedura i Smjernica izdanih od strane Kriznog stožera HNŽ.

Znanstvenik Igor Rudan: Dva ekstremna scenarija protiv koronavirusa i ključne odluke u narednim danima

Hrvatski znanstvenik Igor Rudan aktivno se oglašava kada je riječ o praćenju stanja pandemije koronavirusa. Svojim istupima javnosti pokušava racionalno prenijeti sliku ozbiljnosti stanja, ali bez dizanja panike i neprovjerenih informacija.

Na početku naglašava da je dijeljenje javnosti na Facebooku u tabore koji idu iz krajnosti u krajnost totalno deplasirane.

“Idemo sada malo podići nivo s kojeg gledamo na sve što se zbiva, kako bih vam pokazao koliko je deplasirana većina rasprava trenutno na HR-fejsu, a posebno ono dijeljenje na tabore ‘ovo je nova kuga’ i ‘ovo je samo gripica’. Nazvao sam ovaj post ‘kontrast je majka jasnoće’. Njime ću vam nastojati objasniti pitanja koja su DOISTA bitna vlastodršcima koji u idućih 48 sati moraju donijeti političke odluke bez presedana u novijoj povijesti svijeta”, napisao je Rudan na Facebooku.

Poručuje kako se mnogi čude kako može biti toliko ležeran kada piše i priča o ovoj pandemiji. “Ali to je kao da se nekome ko profesionalno razminirava minska polja čudite kako se ležerno šeće kroz njih. On ponešto zna o razminiravanju, dok ćete vi, šećući se sami kroz minsko polje, misliti da vam je svaka sekunda posljednja. Slično se zbiva i ovdje sada. Epidemiolog se ne boji epidemije, jer zna da svaku epidemiju može vrlo efikasno suzbiti, pitanje je samo drastičnosti mjera. To sam i rekao u svojim prvim izjavama za medije – ako se situacija pogorša, imamo barem još nekoliko zaštitnih mreža koje možemo aktivirati. Danas ću objasniti što sam mislio pod tim, jer došao je prigodan trenutak i za to”, poručuje. Dakle, kada bi to htjela, Hrvatska bi mogla postati “svjetski prvak” u borbi s COVID-19, ističe Rudan i obrazlaže scenarij. “Za manje od dva mjeseca mi bismo mogli proglasiti Hrvatsku coronavirus-free zonom. Ukupan broj slučajeva vjerovatno ne bi prešao 1.000, a broj umrlih bio bi doista vrlo mali. I zato su sve rasprave o težini simptoma COVID-19 i gripe deplasirane, jer to nije ono što epidemiologa primarno brine. Epidemiologu je važno suzbiti epidemiju. Svaka epidemija bit će na sigurnom putu iščezavanja kada svaka zaražena osoba zarazi PROSJEČNO MANJE od JEDNE zdrave osobe. Također, bit će na sigurnom putu eksponencijalnog širenja kada svaka zaražena osoba zarazi PROSJEČNO VIŠE od JEDNE zdrave osobe.

Bez protuepidemijskih mjera ovaj se novi koronavirus širi sa svake zaražene na barem 2,2 nove zdrave osobe, pretežno u fazi inkubacije, dok zaražena osoba još ne pokazuje simptome. Sve što treba učiniti jeste smanjiti nekako taj broj ispod 1 i epidemija će se polako ugasiti, a to se može postići strogim karantinom. Pročitajte to još jednom, jer to je ključ svega za epidemiologa. Inače bi se moglo reći da je bjesnilo “puno opasnije od gripe”, jer kod njega čak 100% zaraženih umire, i to na puno gori način. Ali, za epidemiologa to nije važno, jer je posljednji autohtoni slučaj bjesnila u Hrvatskoj zabilježen, vjerovatno, još tamo 1964. A za sve lovce koje ugrize bijesan vepar, lisica ili pas, može se lako provesti imunoprofilaksa, dakle epidemiolog zna što učiniti. Tako je sada već polako i s koronavirusom. Sada već znamo da ga možemo suzbiti strogim karantinom”, naglašava.Nastavlja da je za epidemiologa opasnija ona bolest od koje će ove godine umrijeti više ljudi, bez obzira na to kakve simptome imali pred smrt, to ga ne zanima toliko.”A ako doista želimo, koronavirus možemo suzbiti i kontrolirati strogim karantinama, kao što su učinili Kinezi za šestinu populacije svijeta, uz manje od 3.200 umrlih trenutno na milijardu i četiristo miliona ljudi. Znači, kada bi Hrvatska danas donijela odluku da želi biti ‘svjetski prvak’ u borbi protiv koronavirusa, trebala bi primijeniti sljedeće mjere sprečavanja širenja virusa – nazvat ćemo to ‘ekstremno lijeve i planske’ mjere.

Trebala bi:

– potpuno zatvoriti i nadzirati sve svoje granice, sprečavajući bilo kome ulaz i izlaz;

– sve hrvatske državljane koji se žele vratiti u Hrvatsku primiti, ali ih držati u karantinu barem 30 dana prije no što ih se pusti kućama (tolika je otprilike najdulja zabilježena inkubacija);

– svima narediti boravak u kućama i stanovima iduća dva mjeseca (za to vrijeme bi svi zaraženi oboljeli pa zarazili druge ukućane, dok virus ne bi više imao na koga skočiti, pa bi nestao);

– radila bi samo samoposluživanja i apsolutni minimum javnih službi (toplane, elektrane, telekomunikacije, TV i radio);

– dopuštati samo najmlađem članu kućanstva da ode do samoposluživanja jednom u svaka tri dana (najmlađem, jer djeca imaju najmanji rizik od umiranja), noseći masku i rukavice i samo ako nema nikakve simptome;

– svim starijim ljudima organizirati susjeda koji će za njih ići u nabavu, a namirnice im zatim dostavljati noseći masku i rukavice;

– gotovo sve oboljele liječili bi mobilni liječnički timovi koji bi dolazili u kućanstva, s prijenosnim respiratorima; nastojalo bi se po svaku cijenu izbjeći dovođenje zaraženih u bolnice, kako ne bi izazvali bolničke epidemije koje bi imale puno veću stopu umiranja od epidemija u zajednici;

– bankama, mobilnim operaterima, te ostalima trebalo bi naložiti da NE naplaćuju rate kredita tokom ta dva mjeseca, već da sve to naplate kao dodatak na redovne rate tokom idućih 12 mjeseci”, navodi Rudan.