Prvozaražena časna sestra iz samostana u Međugorju nalazi se na respiratoru i u teškom je stanju. dok je svećenik i druga časna sestra u srednje teškom stanju, kazao je na današnjoj press konferenciji Kriznog stožera Civilne zaštite HNŽ infektolog dr. Jurica Arapović.
On je rekao kako se časna sestra nakon 5. ožujka vratila iz Italije i od tada počinju simptomi kod 21 časne sestre i svećenika ( dr. fra Tomislav pervan) u samostanu u Međugorju. -Ona je išla i u Dom zdravlja u Ljubuškom te imala kontakte i s dugima, tako da je cijelo “Majčino selo” u Međugorju stavljeno u karantenu, kazao je dr. Arapović.
Za prvozaraženog u Mostaru Velimira Pralasa, koji je prijepodne preminuo na Klinici za infektivne bolesti SKB Mostar, dr. Arapović je rekao da je ranije imao upale pluća, te da je smrt nastupila usljed srčanog zastoja izazvanog infekcijom Corona virusom.
– Stanje je ozbiljno, smrtnost u našoj županiji je blizu 4 posto. Četiri su pacijenta na respiratoru s neizvjesnom prognozom – kazao je dr. Arapović te je pozvao još jednom sve građane da se pridržavaju propisanih mjera zaštite kako ne bi došlo do pogoršanja epidemiološke situacije.
Doktor Jurica Arapović podsjetio je da su na Odjelu za mikrobiologiju SKB-a do sada testirana 322 uzorka, od kojih 281 za osobe s područja HNŽ, te da su u ovoj županiji do sada pozitivne 44 osobe. Konjic za sada broji 26, Mostar 12, a Čitluk 6 oboljelih. Od COVID-19 na Odjelu SKB-a trenutno se liječi 12 bolesnika.
“Među njima četvero koristi respirator i to su kritični pacijenti. Ostali su u srednje-teškom stanju, s tim što je dvoje u fazi oporavka. Kada je riječ o samoizolaciji, do sada je izdano 1.491 rješenje, od čega 48 tijekom jučerašnjeg dana“, podsjetio je doktor Arapović, uz apel građanima da se ne kreću bez prijeke potrebe.
“Ostanite kući, posebno ukoliko imate bilo kakve simptome koji mogu ukazati na COVID-19. Ne posjećujte jedni druge. Ne posjećujte starije, izbjegavajte bilo kakav kontakt… Stanje je krajnje ozbiljno. Smrtnost iznosi blizu četiri posto. Apel i za naše ljude ivan granica BiH da se strpe i bez prijeke potrebe ne dolaze u domovinu“, poručio je Arapović.
Vlada HNŽ i danas je razmotrila situaciju u bolnici Konjic koja nema infektologa. Rješenja se i dalje traže, dok je sa UNDP-em potpisan sporazum o kupovini tisuću zaštitnih odjela, te nabavke testera i rukavica za konjičku bolnicu. Također, kompanija Agram obećala je donaciju od po stotinu tisuća maraka za ovu i Sveučilišnu kliničku bolnicu Mostar.
“U tijeku su pripreme izolatorija, te potraga za pojačanjima u vidu infektologa i epidemiologa. Do sada smo sve dobro posložili. Šest pacijenata prebačeno je u Mostar“, podsjetila je direktorica Opće bolnice Konjic Suzana Sokolović – Begić.
Ugrožene lokacije u općini Čitluk danas će se dezinficirati, a u pripremi su i dva objekta u kojim će biti izolatoriji u ovoj općini.
Inače, tijekom posljednja 24 sata zabilježena su četiri kršenja policijskog sata, a od početka izvanrednog stanja samoizolaciju je na području HNŽ-a prekršilo 145 osoba. Policijski sat važi od 20 do 5 sati ujutro, a u ovim teškim danima anksioznim i zabrinutim građanima dostupni su i psiholozi, i to pozivom na broj telefona.
Hrvatski Medijski Servis