Od ponedjeljka ulazak u Austriju iz 32 rizične zemlje samo s korona testom, Hrvatska u skupini „stabilnih zemalja“ bez ograničenja
Austrijsko ministarstvo zdravlja u petak kasno navečer objavilo je priopćenje o uvođenju novih ograničenja za putnike iz 32 rizične zemlje ili rizičnih područja pri ulazu u Austriju, koja stupaju na snagu u ponedjeljak, 27. srpnja 2020. u 0 sati, a razlog je znatan porast broja novozaraženih u tim zemljama.
Isti izvor navodi da će prema novoj odredbi ulazak putnika iz 32 rizične zemlje u Austriju biti moguć isključivo s negativnim PCR korona testom, dok će pripadnici tzv. „trećih država“ moći ući samo pod određenim preduvjetima.
Primjena od ponedjeljka
Navedena odredba trebala je stupiti na snagu u petak 24.srpnja, ali je zbog provjere prave valjanosti teksta njena primjena odgođena za ponedjeljak 27. srpnja.
U priopćenju stoji da Austrijanci, građani EU-a i EWR država (države Europskog gospodarskog prostora), kao i Švicarci, koji dolaze iz rizičnih područja, s nestabilnom Covid-19 situacijom kao što su Rumunjska, Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Švedska, Rusija i SAD – moraju pokazati pri ulasku u Austriju negativan korona test (PCR ne stariji od 72 sata) ili se testirati unutar 48 sati nakon ulaska u zemlju. Do dobivanja rezultata testiranja za koje troškove moraju snositi sami,obvezno moraju biti u kućnoj samoizolaciji, uz predočenje potvrde o stanovanju.
Za pripadnike „trećih zemalja“ koji ne potječu iz EU-a, EWR-a ili Švicarske – kao primjerice Ukrajine, vrijedi zabrana ulaska u Austriju, osim ako dolaze iz Schengenskog prostora i mogu pri ulasku predočiti negativan PCR korona test, koji nije stariji od 72 sata. Bez obzira na negativan test navedene osobe moraju nakon ulaska u Austriju u obveznu 10-dnevnu kućnu samoizolaciju i to uz predočenje potvrde o stanovanju, a troškove snose sami. Samoinicijativan odlazak na testiranje iz karantene nije moguć.
Popis rizičnih zemalja
U priopćenju ministarstva dan je i popis rizičnih zemalja i područja među koje su ubrojani Egipat, Albanija, Bangladeš, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Bugarska, Čile, Ekvador, Indija, Indonezija, Iran, Kosovo, Meksiko, Moldavija, Crna Gora, Nigerija, Sjeverna Makedonija, Pakistan, Peru, Filipini, Portugal, Rumunjska, Ruska Federacija, Švedska, Senegal, Srbija, Južna Afrika, Turska, Ukrajina, Velika Britanija i kineska pokrajina Hubei.
Od zabrane ulaska u zemlju kod skupine „trećih zemalja“ izuzeto je njegovateljsko osoblje, sezonski radnici i diplomati. Oni također moraju predočiti negativan korona test, te obvezno otići u 10-dnevnu kućnu samoizolaciju ukoliko nisu prethodno boravili u jednoj od zemalja ocijenjenih „sigurnima“. Karantenu mogu prekinuti nakon nšto dobiju negativan PCR test.
Za poslovne ljude ulazak u Austriju je moguć s liječničkom potvrdom koja uključuje negativan korona test, ne stariji od tri dana. Za tu skupinu putnika, nije propisana karantena.
Slobodan ulazak u Austriju
Kako stoji u priopćenju slobodan ulazak u Austriju, bez ikakvih ograničenja vrijedi za Austrijance i građane EWR država te Švicarce koji dolaze iz država „sa stabilnom Covid-19 situacijom (kao što su Njemačka, Italija, Švicarska, Norveška)“. Uvjet je da je osoba prethodnih 10 dana boravila u slijedećim – trenutačno sigurnim – državama, u koje su, uz Hrvatsku, ubrojene i Andora, Belgija, Njemačka, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Irska, Island, Italija, Letonija, Lichtenštajn, Litva, Luxemburg, Malta, Monako, Nizozemska, Norveška, Poljska, San Marino, Švicarska, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Češka, Mađarska, Vatikan, Velika Britanija i Cipar.
Ulazak u Austriju bez ikakvih ograničenja vrijedi i za državne posjete te zbog posebnih razloga kao što su ulazak zbog životnog partnera ili partnerice, te posebnih prigoda, primjerice vjenčanja i krštenja.
Tranzit (prolazak) kroz Austriju bez zaustavljanja i dalje je moguć i neograničen.
Ministarstvo zdravlja ističe kako ova odredba stupa na snagu u ponedjeljak 27. srpnja, a iznimka su osobe koje se na taj dan već nalaze u inozemstvu, za koje će ona stupiti na snagu u subotu, 1. kolovoza 2020.
Piše: Snježana Herek
Fenix-magazin