Svatko tko putuje u jednu od 100 zemalja koje je Institut Robert Koch (RKI) klasificirao kao rizična područja definitivno mora uzeti dva tjedna duži odmor, javlja njemački Focus.
“Dakle, za dvotjedni odmor u rizično područje potrebno je uzeti četiri tjedna odmora”, rekao je Martin Helfrich, glasnogovornik Instituta.
Uz to, treba odmah ići na dvotjednu karantenu nakon povratka kazao je Helfrich te je naglasio da oslanjanje na negativan test nije alternativa.
Uostalom, test na kraju može biti i pozitivan.
“Čak i ako zaposleni nakon povratka jave da su bolesni, ne možete jednostavno očekivati da će poslodavac to ” prepoznati” kao bolest, rekao je Helfrich.
Dakle, ako ne uzmete više od planiranog godišnjeg odmora, to može imati neugodne posljedice za zaposlenika.
Arndt Kempgens, odvjetnik, ističe da poslodavci nemaju obvezu nastaviti isplaćivati plaće svojim zaposlenicima ako se vrate iz područja rizika koje je već određeno i moraju biti u karanteni.
Ako odredište putovanja prije početka nije bilo klasificirano kao rizično područje, i dalje ćete dobiti svoj novac.
U tom slučaju sprječavanje rada nije vaša krivica.
” Plaća nije upitna ako možete raditi od kuće , drugim riječima, u” karantenskoj zoni “”, kaže Kempgens. Međutim, prema riječima odvjetnika, poslodavac bi mogao tražiti i “da zaposlenik ima negativan test kako bi izbjegao karantenu i mogao stići na posao na vrijeme”.
Oni koji to odbiju i zbog toga moraju biti stavljeni u karantenu riskiraju upozorenje prema zakonu o radu ili, u najgorem slučaju, čak i otkaz.
Međutim, poslodavac ne bi trebao zabraniti određeno odredište putovanja.
Do sada je bilo uobičajeno, da zaposlenici nisu bili obvezni reći šefu gdje idu za godišnji odmor.
No, korona kriza puno toga mijenja , sada poslodavac mora zakonom zaštititi svoje ostale zaposlenike, i trenutačno može inzistirati da mu se kaže gdje planirate za odmor.
Kako navodi Kempgens, u tom slučaju zaposlenik bi mogao dobiti pismo upozorenja.
Fenix-magazin