ONO čega su se pribojavali svi u turizmu, sad se i dogodilo, Slovenija, kako je izjavio glasnogovornik njihove vlade Jelko Kacin, od četvrtka i službeno stavlja Hrvatsku na crvenu listu što gotovo sigurno znači da ćemo imati rapidan pad gostiju iz te države koja nam je, prema lanjskim rezultatima, drugo najjače tržište. Na prvom mjestu po broju dolazaka su Nijemci, a odmah potom Slovenci.
Odluka Slovenaca novi je udarac hrvatskom turizmu nakon odluke Austrije i Italije, koje su uvele obavezno testiranje za sve koji se vraćaju iz Hrvatske, s obzirom na rekordne brojke zaraženih koje bilježimo proteklih dana u našoj zemlji, ali i s obzirom na broj uvezenih slučajeva iz naše zemlje.
Glasnogovornik slovenske vlade za covid-19 Jelko Kacin, izjavio je da uvode karantenu za sve državljane koji će od petka u ponoć nadalje putovati u Hrvatsku, dok će Slovenci koji se trenutno nalaze u našoj zemlji imati vremena da se do kraja vikenda vrate u Sloveniju ako žele izbjeći karantenu.
Podsjetio je i na svoju izjavu hrvatskim novinarima koji su ga nedavno na Krku pitali hoće li Slovenija Hrvatsku staviti na svoju crvenu listu epidemiološki nesigurnih destinacija te naveo kako im je rekao da će se Hrvatska staviti sama na tu listu ako ne poduzme drastičnije mjere za obuzdavanje epidemije.
Kacin kaže da Hrvatska više ne kontrolira situaciju i da se ona dramatično pogoršava
“Činjenica je da se u Hrvatskoj situacija dramatično pogoršava. Podaci o novim zaraženima pokazuju da je situacija jako loša. Situacija je toliko loša da nemamo drugog izbora nego da pozovemo naše ljude da se što prije vrate iz ove opasne zemlje bez obzira na aranžmane koje su tamo dogovorili. Stvari se pogoršavaju i bit će još gore”, upozorio je Kacin.
“Odluka o karanteni bit će donesena na sjednici vlade u četvrtak popodne. Slovenci koji se nalaze u Hrvatskoj dobit će priliku vratiti se bez karantene tijekom vikenda, možda i u ponedjeljak. To ćemo još dogovoriti jer želimo spriječiti gužve na granicama. Ali oni koji od petka odluče putovati na odmor u Hrvatsku, prilikom povratka će morati u karantenu”, objasnio je Kacin.
Dodao je da se čak i ako Hrvatska zatvori noćne klubove, ne može očekivati poboljšanje situacije u narednih nekoliko tjedana. “Naša vlada će svaki tjedan procjenjivati situaciju u Hrvatsku i temeljem toga donositi odluke. Ali sada treba biti realan i shvatiti da oni više ne kontroliraju svoju situaciju”, ustvrdio je Kacin.
Što s onima koji imaju nekretnine ili brodove?
Pojavila su se i pitanja što će biti s onim slovenskim državljanima koji u Hrvatskoj imaju nekretnine ili, primjerice, brodove.
“Svima koji u Hrvatskoj posjeduju nekretnine ili brodove dat će se prilika da prije jeseni ili tijekom zime sve pospreme i počiste. To će biti jednokratna i vremenski ograničena opcija”, rekao je Kacin.
Epidemiologinja: Karantena neće biti kraća od 14 dana
Šefica slovenske ekspertne skupine za koronu Bojana Beović rekla je da će oni primijeniti 14-dnevnu karantenu za sve povratnike bez obzira na to što se neke zemlje odlučuju i za kraće trajanje karantene.
“Kod nekih mlađih skupina razdoblje inkubacije je kraće, no kod starijih osoba nekad je i dulje od 14 dana. Tako da nema nikakvog razloga za skraćivanje karantene. Moguće je da se nakon tjedan dana karantene osobu pošalje na testiranje, no ni to nije stopostotna metoda za otkrivanje zaraženih, ali dovodi i do logističkih problema jer se s testovima mora upravljati ekonomično. Imamo dovoljno testova za ono što je potrebno”, poručila je Beović.
“Iz Hrvatske se vraćaju na tisuće Slovenaca, koliko će biti zaraženih?”, naslov je teksta na portalu slovenskenovice.si koji piše kako slovenska vlast strahuje od eksplozije zaraženih koji bi mogli biti uvezeni iz Hrvatske.
Što s Hrvatima koji žele u Sloveniju?
U dvotjednu samoizolaciju, naravno, moraju i Hrvati koji požele ući u Sloveniju, no to se i dalje neće odnositi na one koji su u tranzitu, dakle na one koji samo prolaze kroz Sloveniju. Oni iz Slovenije moraju izaći u roku 12 sati, a mogu se zaustaviti primjerice da natoče gorivo ili da obave nuždu.
U karantenu ne moraju ni osobe koje zadovoljavaju još nekoliko iznimki, a te se iznimke odnose na osobe koje su u međunarodnom transportu, osobe koje prevoze dobra u Sloveniju ili iz nje pod uvjetom da izađu iz zemlje u roku 12 sati, osobe koje posjeduju diplomatsku putovnicu, kao pripadnici slovenske vojske, policije i drugih državnih službi te pripadnici stranih policijskih ili pravosudnih službi na službenom zadatku.
Iznimke vrijede i za osobe koje se bave trgovinom ili aktivnošću za koju prilikom prelaska granice mogu dokazati da se bave trgovinom u Sloveniji ili inozemstvu posebnim certifikatom te osobe koje su uključene u ekonomske aktivnosti u Sloveniji za što moraju podastrijeti dokaz, a u oba ova slučaja osobe moraju posjedovati i negativan test na koronavirus ne stariji od 36 sata.
Sva pravila dostupna su na ovdje na slovenskom jeziku i ovdje na engleskom.
Pitali smo ministra vanjskih poslova što je poduzeo u vezi Slovenaca
Hrvatska je očito zakazala jer je dopustila rekordne brojke novozaraženih u pojedinim regijama, međutim, hrvatska se diplomacija nije izborila da se Hrvatsku podijeli po regijama te da se karantena ne odnosi na povratak iz svih dijelova zemlje.
Kontaktirali smo Ministarstvo vanjskih poslova te ih pitali što su poduzeli da ispregovaraju bolje uvjete sa Slovenijom, na što su nam iz Ministarstva odgovorili da “hrvatska diplomacija proaktivno djeluje na svim razinama”.
Pod time, navode, misle na to da oni redovno izvještavaju o svim mjerama koje se poduzimaju u Hrvatskoj.
“Kanale komunikacije držimo otvorenima te vodimo računa da informacije budu pravodobne i transparentne. Ministar Grlić-Radman u kontaktu je sa slovenskim kolegom, a hrvatsko veleposlanstvo u Sloveniji intenzivno kontaktira prema slovenskim vlastima i institucijama te se svakodnevno razmjenjuju informacije. Slovenske kolege redovito se upoznaje s preciznim podacima Europskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) te svim ostalim relevantnim podacima”, stoji u odgovoru Ministarstva vanjskih poslova za Index.
Koliko će Hrvatska izgubiti, najbolje pokazuju podaci koje smo dobili od Hrvatske turističke zajednice (HTZ).
Od lipnja do sada su Slovenci kod nas ostvarili skoro 7 milijuna noćenja
Tako smo tijekom lipnja imali približno 207 tisuća dolazaka te 1,1 milijun noćenja s tržišta Slovenije, dok smo u srpnju dosegli razinu od približno 382 tisuće dolazaka te 3,4 milijuna noćenja. Prema preliminarnim pokazateljima kolovoza (zaključno s danom 18. kolovoza) trenutno smo na razini od približno 238 tisuća dolazaka te 2,2 milijuna noćenja Slovenaca što je čak 3 posto više dolazaka u odnosu na isti period lani.
“Slovenija se u kontinuitetu nalazi u samom vrhu tržišta ključnih za ukupni rezultat hrvatskog turizma, što ilustriraju i konačni pokazatelji sustava eVisitor za 2019. prema kojima je s predmetnog tržišta na cjelogodišnjoj razini zabilježeno 1,6 milijuna dolazaka te 10,9 milijuna noćenja. S takvim pokazateljima Slovenija je s udjelom od 8,7% u dolascima te 11,5% u noćenjima zauzela drugo mjesto u strukturi prometa svih stranih tržišta, iza vodeće Njemačke”, stoji u odgovoru HTZ-a za Index.
Navode da će se ovakva odluka Slovenije negativno odraziti na turističke rezultate s ovog, za hrvatski turizam, iznimno važnog tržišta.
“Donošenjem takve odluke dovode se i u nepovoljan položaj svi oni slovenski turisti koji su imali namjeru svoj godišnji odmor iskoristiti u drugoj polovici kolovoza i u rujnu, a znamo po brojkama i turističkim rezultatima iz ranijih godina da je upravo taj period godine većini Slovenaca izuzetno privlačan i interesantan za odmor. Percepcija Hrvatske je kod većine Slovenaca iznimno dobra, u Hrvatskoj se osjećaju sigurno s obzirom na to da Hrvatsku dobro poznaju, a da ne spominjemo i brojne vlasnike nekretnina u našoj zemlji kojih je po evidencijama preko 100.000”, kažu nam u HTZ-u.
HTZ: Ne bismo govorili o kraju ovogodišnje sezone
Ističu kako oni sa svojim uredom predstavništava te u suradnji s hrvatskom diplomacijom čine sve što je u njihovim mogućnostima kako bi mjerodavne inozemne institucije imale sve točne i precizne informacije na temelju kojih donose odluke o uvrštenju zemalja na rizične liste, odnosno na popise sigurnih zemalja.
“Međutim, na konačne odluke ne možemo utjecati, a osim epidemiološke situacije treba naglasiti kako se prilikom odlučivanja u obzir uzimaju i gospodarski interesi svake pojedine zemlje. Navedeno je posebice vidljivo u činjenici kako smo za neke zemlje rizična zemlja, dok nas neke i dalje smatraju sigurnom turističkom destinacijom što Hrvatska svakako i jest”, kažu nam u HTZ-u.
Na pitanje hoće li ovakva odluka Slovenije presuditi ovogodišnjoj sezoni i označiti kraj iste ipak nešto ranije nego što se očekivalo, istaknuli su kako ne bi govorili o kraju ovogodišnje sezone.
“Činjenica je da je iza nas sama špica ljetne turističke sezone. Međutim, Hrvatska turistička zajednica još od kraja svibnja kontinuirano provodi marketinške i informativne kampanje na svim ključnim europskim tržištima. Nastavit ćemo promovirati Hrvatsku kao sigurnu turističku destinaciju, i dalje imamo povoljnu epidemiološku sliku, posebice ako znamo da je Hrvatsku u dosadašnjem dijelu godine posjetilo više od 6 milijuna turista. Tu je i blizina naših najvažnijih tržišta kojima su hrvatske destinacije lako dostupne i cestovnim pravcima što je u ovim tržišnim okolnostima odlična komparativna prednost Hrvatske u odnosu na nama konkurentne zemlje”, istaknuli su u HTZ-u.
“Slovenci će sigurno odustati od dolaska u postsezoni i na kraju sezone”
Martina Nimac Kalcina, predsjednica Zajednice obiteljskog turizma pri HGK-u, za Index je komentirala najavu glasnogovornika slovenske vlade da će Hrvatsku sutra staviti na crvenu listu te kazala kako će to jako utjecati na one goste iz Slovenije koji su planirali doći krajem sezone i u postsezoni. A takvih je, navodi, inače u obiteljskom smještaju dosta.
“Špica sezone je pri kraju, na žalost mislim da ćemo sad imati biti manje last minute rezervacija za zadnji dio sezone, iako smo se tome nadali. Vjerujem da oni koji su u zadnjem trenu htjeli rezervirati godišnji u Hrvatskoj, da su sad sigurno odustali, a ovi koji su već rezervirali za ostatak ljeta sigurno se dvoume, to će imati velikog utjecaja na naš turizam”, rekla nam je Nimac Kalcina.
Navodi kako što se tiče mjera i odluka, jedna zemlja gleda kako će postupiti druga i da se svi vode sličnim kriterijima.
“Kad smo dosegli veliki broj oboljelih, zemlje su nas počele stavljati na crvenu listu, no na žalost u svim je zemljama gdje je turizam jak velik broj zaraženih. Sigurno je da će se Slovenci suzdržavati od rezervacija u postsezoni jer ne mogu baš ni riskirati karantenu pa da ne mogu na posao ili u školu, to im je veliki rizik”, kazala je.
Piše Martina Pauček Šljivak
Index.hr