Ekonomska slika Amerike je katastrofalna – gotovo 11 milijuna ljudi je nezaposleno, a čak 25 milijuna ostalo je tijekom pandemije bez dovoljnih prihoda i preživljava zahvaljujući državnoj pomoći.
Prošlotjedni izvještaj o nezaposlenosti govori da je pred Sjedinjenim Američkim Državama dug put ekonomskog oporavka, zaključuje ugledni magazin Forbes.
„Nismo u recesiji, već u depresiji koja zahtijeva dubinsku promjenu ponašanja. Klasične ciklične recesije zaboravljaju se u roku od godinu dana, dok će ožiljcima od ove trebati nekoliko godina da zarastu”, mišljenje je uglednog ekonomista Davida Rosenberga. On upozorava na mogućnost neviđene krize zbog produljenja epidemije, „koja će dovesti do najvećeg brisanja bogatstva u novijoj povijesti“, te upozorava da većina investitora nije svjesna jačanja takvog pritiska.
Sektori koji su prije krize u SAD-u zapošljavali trećinu radne snage (oko 32 milijuna ljudi) neće preživjeti nastave li raditi smanjenim kapacitetom: aviokompanije, hoteli, restorani, zabavni parkovi… Kompanija Walt Disney trenutno otpušta 28 tisuća, a American i United Airlines više od 31 tisuće radnika. Američka gospodarska komora nedavno je objavila da je oko 25 posto američkih malih poduzeća već ugašeno.
Spašavanje stotina tisuća preostalih malih poduzetnika dobilo je naročiti značaj u jeku predsjedničke kampanje, pa se Bijela kuća odlučila na još jedan zaokret u vezi s ekonomskim oporavkom. Nakon što su i Trumpova Republikanska stranka i oporbena Demokratska iz različitih razloga nedavno odbile prijedlog vlade o 1800 milijardi dolara pomoći malim tvrtkama, predstojnik ureda predsjednika Mark Meadows i ministar financija Steven Mnuchin zatražili su od Kongresa da donese zakon koji će barem omogućiti preusmjeravanje 130 milijardi dolara neiskorištenih u prethodnom paketu.
Tri tjedna prije izbora mala je vjerojatnost da će demokrati prihvatiti i ovaj zahtjev: demokratska čelnica Kongresa Nancy Pelosi zatražila je pomoć većih razmjera, koja bi trebala dati posve novi zamah ekonomiji. Zahtjev njezine parlamentarne grupe za dodatnim paketom ekonomske pomoći u korona krizi doseže vrtoglavu brojku od čak 2200 milijardi dolara.
Demokrat Joe Biden ima više od deset posto prednosti po svim nacionalnim anketama i povećao je prednost u svim saveznim državama presudnim na izborima. Trumpova šanse naočigled kopne, pa je počeo i bijeg mnogih republikanskih kadrova s tonućeg broda: Amerika na najbolniji način shvaća fatalne razmjere svog krivog odabira otprije 4 godine. Nedavno objavljeni rezultati ankete agencije Reuters i konzultantske tvrtke Ipsos pokazuju da se više od 60 posto građana ne slaže s reakcijama Trumpove administracije na epidemiju koje su u zemlji isproducirale strašnu humanitarnu i ekonomsku krizu.
SAD su, prema Reutersu, postale najveći svjetski teret u borbi protiv pandemije i glavni faktor rizika za oporavak svjetskog gospodarstva.
Zadnja naslovnica magazina „Time“ plastično ilustrira tragičan trenutak u burnoj povijesti ove nacije: na crnoj pozadini četiri dimnjaka Bijele kuće puštaju u nebo ogromne crvene viruse koji su gotovo progutali ime časopisa. Poruka je više nego jasna: zbog nehaja i zloupotrebe dužnosti političara iz Bijele kuće, SAD su izgubile kontrolu nad epidemijom koja se širi u sve krajeve zemlje.
Povrh svega, ponajbolji američki epidemiolog Anthony S. Fauci tvrdi da pravi mrak u SAD još nije došao: bez učinkovite prevencije na jesen i zimu on prognozira da će broj umrlih Amerikanaca od Covida-19 doseći 400 tisuća. I imunolog Rick Bright također nimalo diplomatično upozorava kako „zemlja slijepo leti u možda najtamniju zimu u modernoj povijesti“.