Naslovnica Društvo U Federaciji BiH se uvodi policijski sat, zabrana kretanja od 23:00 do...

U Federaciji BiH se uvodi policijski sat, zabrana kretanja od 23:00 do 5 ujutru

Krizni stožer FBiH objavio je nove mjere, a jedna od njih je ograničeno kretanje stanovništva odnosno policijski sat koji će biti na snazi od 23:00 do 05:00. Odluka stupa na snagu od sutra.

 

Tjekom trajanja policijskog sata zabrana kretanja se odnosi na teritoriju cijele Federacije BiH.

Iz odluke će, biti izuzeti oni koji obavljaju poslove u smjenama tjekom noći (sa validnom potvrdom poslodavca), kao i javni službenici koji rade na sprovođenju mjera ili drugim poslovima koje ova naredba oslobađa od ograničenog kretanja.

Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva odlučio se na restriktivnije mjere uslijed pogoršanja epidemiološke situacije, odnosno povećanja širenja zaraze koronavirusom, nepoštivanja dosadašnjih mjera i sve popunjenijim bolničkim kapacitetima.

Nadležni će preispitivati mjere svakih sedam dana, te ih ublažiti ili postrožiti u skladu sa epidemiološkom situacijom.

Kako saznajemo, ova odluka je donesena s ciljem spriječavanja neodgovornih ugostitelja, ali i građana, koji ranije nisu poštivali mjere rada objekata do 23:00 sata čime su doprinosili širenju zaraze.

Pored ove naredbe, Krizni stožer FBiH je donio i odluku o ograničenom broju osoba u zatvorenom i na otvorenom. Tako će i unutra i vani biti dozvoljeno okupljanje maksimalno 30 osoba.

Također je donesena odluka da se mora izvršiti dezinfekcija svih prostora gdje će se održavati izbori odnosno glasanje, a sav nastavni proces će se odvijati online sedam dana nakon izbora kako bi se izvršila dezinfekcija.

Vjerski praznici i druga privatna obiteljska okupljanja kao što su vjenčanja se također limitiraju na maksimalno 30 osoba.

Produžena je mjera obaveznog nošenja maski vani i unutra.

Član Kriznog stožera Ministarstva zdravstva FBiH Goran čerkez istaknuo je na današnjoj press konferenciji da je situacije je vrlo ozbiljna, a da skoro nitko ništa ne radi.

“Ovo se odnosi na one koji trebaju da vrše nadzor na provođenju mjera. Policija dozvoljava kršenje mjera. Nije moguće da oni ne znaju gdje se i što se dešava, a da građani znaju. Što se tiče političkih skupova, ja ne bih koristio neprimjerene riječi, ali ovo je necivilizirano. Diskoteke rade. Jedni govore da ima virusa, drugi da nema. A svi su postali epidemiolozi. Jako je teško raditi u ovakvoj situaciji. Svjedoci smo apsolutne pasivnosti. Mi smo jedna od rijetkih zemalja u kojoj je skoro sve spalo na zdravstveni sistem. Osam mjeseci od krize je prošlo i sada se pitamo da li sistem funkcionira. Situacija je ozbiljna”

 

Hercegovački portal