Nedovoljno kreveta i liječnika i masovan porast zaraženih koronavirusom doveo je bolnice na Balkanu na rub kolapsa, a kaotične scene podsjećaju neke zdravstvene radnike na ratove 1990-ih, piše u nedjelju AFP.
Nakon što se gotovo godinu dana koronavirus držao više ili manje pod kontrolom, obistinio se crni scenarij od kojeg je Balkan strahovao još od početka pandemije
U teško pogođenoj Bosni i Hercegovini jedan liječnik rekao je AFP-u da mora “žonglirati” između više pacijenata čiji životi vise o koncu.
“Situacija me podsjeća na rat i bojim da će se samo pogoršati tijekom zime”, rekao je liječnik koji je htio ostati anoniman.
“Možemo odraditi posao troje ljudi, ali ne i petero.”
Zapadni Balkan, jedan od najsiromašnijih kutaka Europe, tjednima se bori s eksplozijom koronavirusa. Broj umrlih udvostručio se u proteklih mjesec dana i dosegao gotovo 10.000.
Kriza razotkriva rupe u zdravstvenim sustavima koji su ugroženi zbog slabog financiranja i krize odljeva mozgova. Perspektivni mladi liječnici i medicinske sestre odlaze u inozemstvo u potrazi za boljim plaćama i obrazovanjem.
Balkan je prije pandemije imao najmanji broj liječnika po glavi stanovnika u Europi, pokazuju podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Bolnice se sad suočavaju s još manjim brojem osoblja jer i ono postaje žrtva respiratorne bolesti.
U Srbiji je oko 2000 zdravstvenih djelatnika prisiljeno otići u samoizolaciju, dok u isto vrijeme veliki broj pacijenata puni bolničke krevete u prijestolnici Beogradu.
“Nisam takvo što doživio u svojoj profesionalnoj karijeri”, rekao je drhtavim glasom Rade Panić, predsjednik srbijanskog sindikata liječnika za regionalni TV kanal N1.
“Nisam imao sobu za pacijente koje medicinski smatramo mladima. A nisam ih imao ni kamo poslati”, dodao je anesteziolog koji radi u “crvenoj zoni” bolnice i liječi najteže slučajeve covida-19.