Od nespecifičnih simptoma, jedina razlika su kihanje i šmrcanje. Naime, ono se kod gripe ponekad može javiti, dok se kod Covid-19 obično ne javlja, kaže dr. Dragan Soldo.
Ako postoje klinički simptomi koji se mogu povezati s Covid-19, što prije svega podrazumijeva nagli porast tjelesne temperature te simptome povezane s respiratornim traktom, poput kratkoće daha i otežanog disanja, treba se javiti liječniku, pogotovo ako postoji i epidemiološki podatak koji upućuje na to da je osoba u proteklih 14 dana bila u kontaktu s nekim tko je bio pozitivan na SARS-CoV-2 virus, kaže epidemiolog prim. dr. Miroslav Venus, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo ‘Sveti Rok’, Virovitičko – podravske županije.
Dodaje kako su to ključni simptomi koji mogu upućivati SARS-CoV-2, no nisu i specifični, jer se mogu javiti i kod gripe, ili nekih drugih bolesti, poput bakterijske upale pluća.
– Prema mom iskustvu, gotovo da i nema specifičnih simptoma na temelju kojih bi se moglo reći je li nešto gripa ili Covid-19 samo na temelju jednostavnog kliničkog pregleda. Na temelju razgovora s osobama koje su bile pozitivne na korona virus, mogu reći da je u nekim slučajevima razlika bila možda samo u težini simptoma, no to je vrlo individualno i ovisi o zdravstvenom stanju pacijenta. Kao malu distinkciju primijetio sam i to da kod gripe obično curi nos, dok je kod Covid-19 češće začepljen.
No, opet: To može biti i individualno, odnosno nije simptom na temelju kojega je moguće razlikovanje, kaže prim. dr. Venus. Uz umor i opću slabost, u nekim slučajevima kod Covid-19 javlja se i gubitak osjeta i njuha, a dio ljudi s kojima je naš sugovornik kontaktirao imao je i proljev te bolove u leđima, uz opću slabost. No, sve su to simptomi koji mogu biti povezani i sa gripom, kaže za 24sata.
O sličnom iskustvu govori i liječnik obiteljske medicine dr. Dragan Soldo, inače predsjednik Hrvatskog društva obiteljskih liječnika.