U posljednjih 24 sata u Bosni i Hercegovini potvrđeno je ukupno 367 novih slučajeva koronavirusa, a preminulo je osam osoba. Od početka epidemije BiH je ukupno zabilježila 122 828 slučajeva, a do sada se oporavilo nešto više od 96 000 osoba. Od koronavirusa u BiH je ukupno preminulo 4 745 osoba.
U susjednoj BiH epidemiološke mjere znatno su blaže nego one u Hrvatskoj, pa su tako danas građani diljem države ispijali kave na terasama kafića.
U brojnim europskim zemljama, uključujući i Hrvatsku, zatvoreni su vrata kafića i restorana, a u nekim državama na snazi je i policijski sat. No, BiH se s pandemijom koronavirusa bori s liberalnijim mjerama pa tako građani mogu boraviti u ugostiteljskim objektima, uz poštivanje ograničenog broja gostiju. Najrestriktivnija mjera koja je na snazi u BiH je policijski sat.
Unatoč tome, svim djelatnostima je dozvoljen rad, a otvoreni su i svi tržni centri kao i ostale trgovine. S dolaskom zime, skijališta u BiH su također postala popularna, a do sada se to nije pokazalo kao izvor zaraze.
U Hrvatskoj je u posljednjih 24 sata zabilježeno 730 novih slučajeva zaraze, a preminulo je 17 osoba. Od početka pandemije je u Hrvatskoj zabilježeno više od 230 tisuća oboljelih, a oporavilo ih se 225 623. Ukupno je preminulo 5 088 osoba od posljedica covida-19.
No, vrata hrvatskih brojnih restorana i kafića i dalje su zatvorena, a to je jedan od razloga zbog kojeg je Udruga Glas poduzetnika (UGP) u srijedu organizirala prosvjed na Trgu bana Jelačića.
Poduzetnici traže da se ublaže mjere kako bi mogli nastaviti s radom, no ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić poručio je da se u vom trenutku mjere još ne mogu popustiti, prenosi N1.
HERCEGOVAČKI PORTAL