Na današnji dan umro je general Petar Stipetić, jedna od najcjenjenijih i najznačajnijih osoba Domovinskog rata.
General Stipetić umro je prije tri godine, 14. ožujka 2018., i ostat će upamćen kao čovjek kojem se u Oluji mirno predala srpska vojska što je označilo i formalni kraj borbenih operacija i ratnih sukoba.
Usporedno s operacijom Oluja na Banovini, prekinuta je i trogodišnja opsada Bihaća, koja je bila koordinirana s vojnom akcijom V. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine pod zapovjedništvom Atifa Dudakovića. Dudaković je prigodom pozdravljanja s pripadnicima Hrvatske vojske na granici kod Bihaća izjavio: “trebali smo “Operaciju Oluju” jednako kao i Hrvatska”.
”Kad se srpski pukovnik Čedo Bulat predao hrvatskom generalu Petru Stipetiću, bio je to možda najbolji trenutak prošlog rata, i ne samo jer je tada, 8. kolovoza 1995. na Baniji kod Topuskog, rat zapravo završio, jer se u Hrvatskoj nakon toga više nije ginulo. Događaj valja upamtiti i zato što je bio usamljeni i nesigurni, treperavi žižak ljudskosti i pristojnosti u gustome mraku ratne neljudskosti i prostaštva. Zaustavili su se na pustoj cesti, s jedne strane Srbin, s druge Hrvat, jednom oficiri JNA, bliski suradnici i prijatelji, i pošli jedan drugome ususret. Posljednjih nekoliko metara Srbin je stao stupati, visoko podizati koljena i potplatima žustro lupati o asfalt, da bi se naposljetku ukipio pred Hrvatom, oštro mu salutirao i viknuo: “Gospodine generale, pukovnik Čedo Bulat, zapovjednik 21. kordunskog korpusa. Predajem vam korpus i čestitam hrvatskoj vojsci na pobjedi”.
Citat generala Stipetića o vojno-redarstvenim operacijama Oluja i Bljesak
„Te operacije se pokušava kriminalizirati, a ja kao sudionik obiju tvrdim da su “Bljesak” i “Oluja” s vojničkog stajališta čiste vojne operacije. Mi smo oslobađali trećinu okupiranog područja, na što smo imali potpuno pravo i ono što je vojska odradila, odradila je časno. Vojnici u borbenom djelovanju nisu počinili nijedan zločin, a o onome iza njih ne želim govoriti. „
Nakon operacije Oluja general Stipetić se 10. kolovoza 1995. vratio u Zagreb, gdje je postavljen na novu dužnost unutar GS-a.
General Stipetić, zajedno sa generalom Antonom Tusom, je jedini bivši zapovjednik JNA kojemu je u Beogradu suđeno u odsutnosti zbog veleizdaje i dezerterstva.
General Stipetić je 1998. godine proglašen počasnim građaninom grada Ogulina, 2012. godine proglašen je počasnim građaninom grada Gline, a 2017.godine počasnim građaninom grada Siska.
In memoriam Petar Stipetić (1937.-2018.)
HERCEGOVAČKI PORTAL