Na tržištu Bosne i Hercegovine vlada velika nestašica meda. Na manifestaciji “Dani meda” u Bijeljini pčelari su upozorili da je stanje u pčelarstvu alarmantno.
Meda u košnicama je sve manje, a potražnja nikad veća. To je dovelo do skoka cijena, pa bi sada za kilogram meda trebalo izdvojiti i do 20 KM.
Česte padaline, a potom visoke temperature dovele su do toga da je količina izvrcanog meda u Hercegovini, sa nekadašnjih desetak do petnaest kilograma po košnici, sada spala na jedva pet kilograma. Pčelar Miloš Lučić iz kaže kako za pola stoljeća bavljenja pčelarstvom nije imao goru sezonu.
“Sedamdeset osme sam vrcao između 70 i 80 kilograma po košnici i krenulo je sve na gore ovamo. Te godine sam četiri puta vrcao med, pa tri puta, dva, a prošle godine nijednom nisam vrcao”, navodi Lučić.
Pored lošeg vremena, ogorčeni pčelari kažu kako su za trenutnu situaciju u značajnoj mjeri krivi i ljudi.
“Herbicidi i pesticidi, sami sebe trujemo. Susjede briga za moje pčele, poljeva se voćnjak, voće”, kaže Lučić.
Uz to, dodaje, haraju i razne bolesti.
“Na moru, u Dalmaciji se pojavilo nešto, bolest se proširila, kao nozemoza i varola, varola je krenula iz indije pa došla do nas”, kaže pčelar Milorad Tešić.
I dok s jedne strane postoji nedostatak, s druge strane nikada nema veće potražnje za medom i proizvodima od meda, čemu je pandemija uvelike pridonijela.
Pčelar Ilija Lazić kaže kako kako se med sada traži najviše radi pandemije i posebno se u proljeće tražilo puno.
“Prije se tražilo radi gripe i za imunitet, traže ljudi i prave neke pripravke, đjumbir i sve s medom”, kaže Lazić.
Na manifestaciji “Dani meda”, koju su semberski pčelari organizirali kako bi ukazali na važnost očuvanja pčela, ističu kako je pčelarima potrebna podrška jer su pčele najvažnija stvorenja na planeti.
Predsjednik Udruženja pčelara kaže da bi podrška trebala biti daleko veća, prije svega razvijanje svijesti o pčelarstvu i važnosti pčelarstva i sve to.
“Mnogo toga utječe na pčele i pčelarstvo, nije to lako kao što je nekad bilo da se radi oko pčela, mora se dosta raditi i ulagati”.
Međunarodni institut Earthwatch proglasio je pčele najvažnijim stvorenjima na planeti Zemlji 2019. godine! Kako su rekli, 70 posto svjetske poljoprivrede ovisi isključivo o pčelama, jer oprašivanje omogućuje biljkama reprodukciju. Bez pčela fauna na planeti bi polako počela nestajati.
Kombinacija meda – kadulja i livada
Med od kadulje (salvia officinalis) ima izraženu aromu i kod nas možete nabaviti kombinaciju kadulje i livadskog cvijeća. Hercegovački med se dobiva od različitih vrsta cvijeća iz netaknute prirode.
Dosta se koristi kod prehlade, bronhitisa, suhog kašlja i ublažava napetost i anksioznost. Često se može čuti da je to više od meda – kadulja kao lijek! Cijena meda 20 KM/1kg.
HERCEGOVAČKI PORTAL