Naslovnica Zanimljivosti Zrinski i Široki bi mogli, a još više trebali igrati u HNL-u

Zrinski i Široki bi mogli, a još više trebali igrati u HNL-u

Hrvatski športski klub Zrinjski je daleko najbolji klub u međunarodnom protektoratu zvanom BiH. Konkurenciju je odavno pregazio i po broju titula i po igri koja je debelo iznad prosjeka jadne BiH lige.

 

Swansea City i Cardiff City imaju dug staž u prvom i drugom razredu engleskog nogometa unatoč postojanju velške lige, sjevernoirski Derry City natječe se u irskom prvenstvu koje je i osvajao, Monaco i Vaduz zbog nepostajanja/nekvalitete liga u vlastitim državama participiraju u francuskom i švicarskom prvenstvu.  

Promotrimo li niže lige, bližu i dalju prošlost, naći ćemo još pregršt sličnih primjera.

Nekoliko je razloga koji bi trebali najbolje hrvatske klubove u BiH činiti naklonjenima „transferu“ u HNL.

Što je okruženje povoljnije i perspektiva je svjetlija a plafon viši. U kaljuži bh. nogometa, s mizernim prihodima od ulaznica i TV prava te zbog neatraktivnosti lige nezainteresiranim sponzorima, klubovi su prisiljeni preživljavati od pretežno skromnih ulaganja privatnog kapitala.

Niti jedan klub, čak i ako ima dobro financijsko zaleđe, nema interes upuštati se u veća ulaganja. Zbog gore navedenih skromnih prihoda mogućnost povrata i pozitivnog poslovanja je u sferi fantastike, a kad bi se u ulaganja i ušlo ciljani igrači bi radije za iste ili čak i nešto niže iznose birali kvalitetnije i perspektivnije lige.

Morao bi se dogoditi ogroman kvalitativni skok da se taj naš imaginarni klub dokopa skupina europskih natjecanja i oplodi ulaganja. Dakle, omjer eventualno uloženog i šanse za povratom je izrazito nepovoljan.

Kao logično rješenje nameće se bijeg u zdravije i neusporedivo povoljnije okruženje koje je u svim gore navedenim parametrima miljama ispred ovdašnjeg.

HNL, pogotovo nakon što na snagu stupi novi ugovor, donosi značajan izvor prihoda od TV prava, atraktivnost lige privlači više gledatelja po višoj cijeni, a nogometaši su u puno atraktivnijem izlogu priličnu renomirane europske lige. Ne treba posebno naglašavati kako bi se interes sponzora uvišestručio.

Neizostavan je društveno – politički argument. Premijer ligu BiH nagrizaju unutarnji sukobi i klanovi (najsvježiji je novoformirani bošnjački 4R), međunacionalne tenzije i nekvalitetno vođenje.

Sve su to, uz očajnu infrastrukturu, razlozi „za”.

Hercegovački portal