Naslovnica Zanimljivosti Čapljina: Dok im u Europi cijene “luduju”, trešnje na Veletržnici pet KM

Čapljina: Dok im u Europi cijene “luduju”, trešnje na Veletržnici pet KM

Rane trešnje na Veletržnici u Tasovčićima kraj Čapljine, trenutačno se cijene od 4 – 5 KM za kilogram. Zanimljivo, cijena prvih trešanja koje po tradiciji u prodaju stižu oko Praznika rada, 1. svibnja, bila je 5 KM.

 

U novinarskoj kartoteci vidjeli smo da su 2001. godine prve trešnje u prodaju stigle 2. svibnja, a cijenile su se 3 do 4 KM. Dakle, cijena prvih trešanja na hercegovačkoj burzi voća i povrća u protekle 22 godine, gotovo da i nije rasla. Inače, prvi plodovi trešnje su sitniji, pa im cijena i ne dostiže vrtoglave iznose, bar u Hercegovini. Narednih dana započinje berba srednje ranih sorti čiji su plodovi krupniji, međutim na osnovu iskustva iz prethodnih godina ne treba očekivati, rast nego prosječni pad cijene.

Podsjećamo, proteklih dana kolege iz hrvatskih medija su izvještavale o astronomskim cijenama trešanja na tamošnjim tržnicama, pa se tako košarica trešanja u Splitu prodavala za 7 eura, „što znači da je kila trešanja 28 eura“, navod je kolega iz Slobodne Dalmacije. Ništa bolje nije bilo ni u Zagrebu, gdje se kilogram ranih trešanja na popularnom Dolcu, cijenio čak 15 eura. Kao mala utjeha kolege u Večernjem hr. navode podatak da su lani u na istoj tržnici, prve trešnje bile 100 kuna, odnosno nešto manje od 14 eura. Ništa bolja situacija nije ni u Crnoj Gori, prve trešnje na zelenoj pijaci u Podgorici, 8. svibnja, cijenile su se 30 eura za kilogram!

Međutim, sve je to utješno prema cijeni trešanja polovicom travnja u jednom od supermarketa u njemačkom gradu Warenu, savezna pokrajina Mecklenburg-Vorpommern, gdje se kilogram cijenio 49,99 eura!

Nakon ovog blic cjenovnog pregleda cijena trešanja u Hercegovini, susjednim Hrvatskoj i Crnoj Gori, te Njemačkoj, malo šale, turistički radnici u Hercegovini mogli bi u ponudu uvrstiti, posjet voćnjacima trešnje i gustiranje do mile volje za svega par eura. Inače, nutricionisti kažu da trešnje nisu samo ukusne nego i vrlo zdrave! Sadrže puno vlakana pa olakšavaju mršavljenje, zasite konzumente s vrlo malo kalorija itd. Kad je Hercegovina u pitanju prve trešnje beru se u dolini Neretve, a zadnje u drugoj polovici lipnja, na području istočnohercegovačkih općina Ljubinja i Berkovića.

Tekst: Književno-novinarski studio „Musa“

Hercegovački portal