Činjenica je da Europljani godišnje troše gotovo 26 kg i bacaju oko 11 kg tekstila (dok procjene za stanovnike SAD-a govore o 37 kg), a da se pritom 87 posto tekstilnog otpada spaljuje ili odlaže na odlagalištima, jasno daje doznanja da tekstilna industrija ostavlja značajan ekološki otisak.
Globalna tekstilna i odjevna industrija značajan je potrošač vode, a odgovorna je za dvadeset posto globalnog onečišćenja čiste vode, te deset posto globalne emisije stakleničkih plinova.
Strategije za rješavanje tog problema uključuju razvoj novih poslovnih modela za iznajmljivanje odjeće, osmišljavanje proizvoda na način da se olakša ponovna uporaba i recikliranje (kružni način), uvjeravanje potrošača da kupuju manje odjeće bolje kvalitete (spora moda) i općenito usmjeravanje ponašanja potrošača prema održivijim opcijama. Tekstilni otpad predstavlja globalni problem čiji značaj u sustavu gospodarenja otpadom poprima sve veći značaj, prenosi Đaka city.
Na tom tragu Gradska uprava u suradnji s tvrtkom “VUPROM” iz Čitluka postavila je spremnike za tekstil na području Grada. Mole se svi građani koji imaju višak tekstila isti odlože u spremnike i na taj način doprinesu čistoći Čapljine. Lokacije na kojim su postavljeni spremnici su:
1. Preko puta trgovačkog centra “DM”
2. Kod Dječjeg vrtića “Čapljina”
3. Kod Doma za stare i iznemogle osobe s hospicijem “Betanija”
4. Kod Osnovne škole “Vladimira Pavlovića” Čapljina