Naslovnica Društvo Stolac: Udruga građana Vidoški grad organizirala terapijsku školu u prirodi

Stolac: Udruga građana Vidoški grad organizirala terapijsku školu u prirodi

Udruga građana Vidoški grad iz Stoca je organizirala aktivnost u sklopu projekta Terapijska škola u prirodi.

 

Glavna aktivnost se sastojala o organiziranja dječjeg natjecanja u pljočkanju, tradicionalne igre dinarskih krajeva koja se zadržala samo na području Bosanskog Grahova. Na natjecanje se prijavilo 15 djece iz Osnovne škole Bosansko Grahovo, dok je obuku o igranju ove stare, narodne i tradicijske igre prošlo još njih 20ak.

Naziv pljočkanje dolazi od naziva osnovnog rekvizita za igru, a to je pljočka. Pljočka je kamena škrilja, plosnati kamen, promjera 12 – 16 cm i debljine 3 do 4 cm, koji se kleše da dobije formu pogodnu za bacanje. Igra se sastoji u nadmetanju dvojice pljočkara na način da dobace pljočku što bliže cilju, odnosno bulinu. Svaki pljočkar ima po tri pljočke koje naizmjence bacaju prema bulinu po pravilu da punat ima bliža pljočka. Nakon završenog bacanja punti se određuju prema blizini pljočke u odnosu na bulin, što znači da pljočkar može imati jedan, dva ili tri punta ako su njegove pljočke bliže bulinu. Bulin je kamen okruglog oblika sličan pljočki ali manjih dimenzija, šest do osam cm promjera.

Natjecanje može biti pojedinačno a mogu se takmičiti i parovi ili ekipe. U igri parova svaki igrač – pljočkar igra s po dvije pljočke dok u ekipnom natjecanju svaki igrač igra s jednom pljočkom. Igra traje dok jedan pojedinac, par ili ekipa ne sakupi 13 punata. Pobjednik dobiva nagradu. U tradiciji je to bila igra druženja i zabave ali i športskog nadmetanja “tko je bolji”. Danas se natjecanja u pljočkanju održavaju na tradicijski način, kamenim klesanim pljočkama, i kao pravo športsko natjecanju prema načelima suvremenog športa.

Za pljočku je poželjno da je okruglasta, promjera 9 do 17 centimetra, kraj pljočke treba biti debljine od 1 do 3 centimetra, dok sredina ne bi smjela biti deblja od 5 centimetra, uz dopuštena odstupanja u maksimalnim granicama do 0,5 centimetra. Ako se pljočka razbije tijekom igre, onda vrijedi onaj najveći komad. Ako pljočka nije oštećena više od četvrtine svog obujma, smije se i dalje koristiti u igri. Svaki pljočkar treba posebno označiti svoje pljočke. Pljočkalište se sastoji od 3 dijela; 2 polja za bacanja i jednog srednjeg polja. Omjer duljine i širine polja bacanja i duljine srednjeg polja mora biti 3:10, odnosno duljinu srednjeg polja 10 metara te dimenzije polja bacanja 3 : 3 metra.

Ovo je samo jedna u nizu aktivnosti koju provodi udruga Vidoški grad uz potporu Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti kroz projekt Terapijska škola u prirodi koja za cilj ima prevenciju ovisnosti mladih o kocki, igrama na sreću, alkoholu i opojnim drogama.