Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen (von der Leyen) izjavila je nakon sastanka s predsjednicom Kosova Vjosom Osmani da bi Kosovo trebalo prihvatiti nacrt Zajednice općina sa srpskom većinom, dok bi Srbija trebala prihvatiti “de facto” priznanje Kosova.
Von der Leyen je na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s Osmanijem rekla da je izrazila sućut zbog ubijenog kosovskog policajca u Banjskoj 24. rujna, te istaknula da su ovakvi napadi potpuno neprihvatljivi i da počinitelji moraju biti privedeni pravdi.
Stalan napredak
Predsjednik EK rekao je da je Kosovo ostvarilo stalan napredak, posebno u jačanju demokracije kroz reforme, ali da ima još puno posla. Istaknula je da integracija u EU zahtijeva normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije, te da Kosovo treba uspostaviti Zajednicu općina sa srpskom većinom
– Sve te stvari, koraci naprijed i uspjesi mogu se dogoditi samo ako Kosovo i Srbija normaliziraju svoje odnose. Postoje određena područja u kojima se obje strane trebaju angažirati, surađivati, a mi pozivamo Kosovo da pokrene proceduru za prihvaćanje Zajednice općina sa srpskom većinom, dok Srbija treba prihvatiti ‘de facto’ priznanje Kosova.
Govoreći o planu Europske komisije, kazala je da se gospodarstva zemalja Zapadnog Balkana moraju približiti europskom gospodarstvu, podsjetivši da već postoji plan vrijedan 30 milijardi eura za ulaganja na Zapadnom Balkanu, poput izgradnje infrastruktura. Istaknula je da EU želi pomoći udvostručiti prihode gospodarstava zemalja Zapadnog Balkana u sljedećem desetljeću. Ursula von der Leyen iznijela je podatak da je kosovsko gospodarstvo 27 posto prosječne vrijednosti gospodarstva EU-a te da predstoji još puno posla.
Status kandidata
Predsjednik Osmani rekao je da je važno poboljšati status Kosova u zemlju kandidata na prosinačkom sastanku Vijeća EU.
– Kosovo je sada spremno za sljedeći korak za koji svakodnevno radi, punu integraciju u euroatlantske institucije. Za budućnost u EU i NATO-u to nije samo cilj, to je temeljni motiv koji čini snažno djelovanje naših institucija – naglasio je Osmani.
Istaknula je važnost ukidanja kaznenih mjera EU protiv Kosova jer su kosovske institucije poduzele korake ka održavanju novih izbora na sjeveru Kosova. Osmani je istaknuo da je Kosovo odlučno poštovati svoj Ustav, koji daje veća prava manjinskim zajednicama nego u drugim europskim zemljama.
Predsjednica Kosova također je govorila o sveobuhvatnom planu koji je danas predstavio predsjednik EK, a koji se temelji na četiri stupa i predstavlja važan korak prema integraciji u zajedničko europsko tržište. Kazala je da ovaj plan, između ostalog, predviđa potporu EU kroz povećanje financijske pomoći za reforme koje se moraju poduzeti u procesu integracije.
Predsjednik Europske komisije boravi u četverodnevnom posjetu Sjevernoj Makedoniji, Kosovu, Crnoj Gori, Srbiji i Bosni i Hercegovini.