Naslovnica Promo Milijuni su u igri, svi bi trebali navijati za Dinamo

Milijuni su u igri, svi bi trebali navijati za Dinamo

Milijuni su u igri, evo koliko prvak može donijeti ostatku HNL-a. “Ispada da bi svi trebali navijati za Dinamo”.

 

 

Igranje u eliti donosi ostalim prvoligašima dvostruko više novca nego što je dosad bilo.

Znaš što je najbolje u cijeloj priči, javio se tijekom četvrtka jedan dobar poznavatelj hrvatskih nogometnih prilika. Pitanje je bilo hipotetsko, jer odmah je stigao i odgovor:

– Ispada, naime, da bi cijeli HNL trebao navijati za Dinamo u ovom ludilu od prvenstva: ako, dakle, “modri” osvoje naslov i uđu u Ligu prvaka, naši prvoligaši trljat će rukama sve dok im ne zabride. I za to će imati 9,5 milijuna razloga…

O čemu se točno radi? Iako, naravno, u sportu ne bi tijekom natjecanja trebalo biti osobnih favorita unutar drugih klubova, jer time bi se dramatično kršila regularnost natjecanja, kao i sam fair-play, što je praksa koja je itekako nagrizala hrvatski nogomet dok je bio pod šapkom jednoga čovjeka, u ovom konkretnom slučaju razlog je – prozaičan. Financijske prirode. Uefa je restrukturiranjem europskih klupskih natjecanja, kao odgovor na Superligu, od sljedeće sezone osigurala mnogo bogatiji nagradni fond. I pritom ne samo za one najbogatije, jer mrvice, prilično zasitne, padat će i s tog banketa najvećih i na tanjure malih članova zajednice. Konkretno, kažu izračuni, ako Dinamo, koji ima europski koeficijent 50, uđe u skupine Lige prvaka, a tamo bi trebao lakše doći od Rijeke, kojoj je koeficijent 12, prema tzv. “solidarnoj uplati” hrvatskim bi prvoligašima direktno priskrbio 9,5 milijuna eura. Odnosno, milijun i kusur po klubu.

Fiksni i varijabilni dio

Ako, pak, Dinamo osvoji naslov, a Kopenhagen i Slavia Prag u posljednjim kolima danskog i češkog prvenstva ne kreiraju pravo malo čudo i dođu do naslova prvaka, Dinamo bi ispadanjem iz play-offa za LP “padobranom” pao direktno u skupine Europske lige, otkud bi, pak, članovima SuperSport HNL-a ostalo raspodijelili 6,5 milijuna eura – što bi također bio značajan rast u odnosu na dosadašnje uplatnice iz Nyona, jer najveća dosadašnja dotacija na ime Dinamovih europskih uspjeha bila je u zbroju pet milijuna eura. U prijevodu, ako Dinamo uđe u Ligu prvaka, praktički će udvostručiti europski dohodak, koji, realno, nije malen niti za hrvatske nogometne velikane, a kamoli za klubove u donjem dijelu ljestvice, kojima uplata od minimalno 700-injak, pa sve do milijun eura ima učinak bronhija… Ako tome, ujedno, dodate i zaradu od TV-prava, na račun konačnog plasmana, koja nisu velika i kreću se od 645.032 eura za desetoplasiranog, pa sve do 1,231.667 eura za prvoplasiranog, uz fiksnu apanažu od pola milijuna eura svakome klubu, onda bi HNL-klubovi u zbroju od TV prava i eventualnog Dinamova plasmana u Ligu prvaka mogli uprihoditi oko ili malo preko dva milijuna eura, što nipošto nije zanemariva stavka u ionako tankim budžetima – štoviše, nekima je to doslovce pola budžeta…

Vrijednost raste

Ako, ujedno, govorimo samo o Dinamu, posve je jasno da je Liga prvaka “sveti gral”, koji klubu omogućava stabilnost i mir. Istina, morat će svakako ući u rizik tijekom ljeta i uložiti (značajna) sredstva za pojačanja, međutim, ako se “modri” dokopaju Lige prvaka, klupske projekcije govore da bi na račun nagrada, bonusa, prihoda od ulaznica i marketinga itd., klub zaradio preko 40 milijuna eura. Ako, ipak, “padne” i u Europsku ligu, očekivani iznos od zarade iznosio bi minimalno 15 milijuna eura. Tu, naravno, govorimo samo o zaradi od Uefe. Uglavnom, Dinamov europski koeficijent nabildan prošlih godina, uz najsvjetlije eksponate u svlačionici, bezdvojbeno je trenutačno najveći klupski kapital.

Pritom, i taj koeficijent, odnosno zasad praktički samo Dinamovi europski uspjesi, važni su za HNL i u kontekstu spomenutih TV prava. Konačno, Marijan Kustić pregovarao je oko apanaža na taj račun s jakim, plavim adutom u džepu, jer sadašnji fiksni dio i bonusi dogovarali su se u času kada je Dinamo igrao Ligu prvaka, taman negdje oko utakmice s Chelseajem. Taj podatak podigao je zakonom spojenih posuda vrijednost cijeloj ligi…

Za kraj, u svjetlu financija, jasna je i borba za četvrto mjesto, koju vode Osijek i Lokomotiva, i ne radi se samo o prestižu odlaska u europska natjecanja; četvrtoplasirani na ime plasmana od TV-prava dobit će 80-ak tisuća eura više (995.421 eura u odnosu na 915.787 eura), a garantirani start od drugog pretkola Konferencijske lige sa sobom nosi nagradu u startu tešku 350 tisuća eura…

Piše: Tomislav Juranović

Hercegovački portal