
Nermin Nikšić prijavio Sebiju Izetbegović POSKOK-u. “Ovo je neviđeni skandal.”
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine i predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić uputio je danas dopis i prijavu POSKOK-u u vezi s jučerašnjom izjavom Sebije Izetbegović, priopćio je SDP.
–Zastupnica SDA u Skupštini Kantona Sarajevo i supruga predsjednika SDA jučer je na društvenim mrežama javno najavila objavljivanje novih poruka s telefona izuzetih od strane POSKOK-a u sklopu ranije afere curenja poruka iz istražnog postupka.
Izjavom “idu vam uskoro i poruke iz oduzetih telefona, a idu i izbori”, Sebija Izetbegović je javno potvrdila spregu između pojedinaca iz pravosudnih institucija koji vode istrage s političkim vrhom SDA i pojedinim medijima koji su u očitom zajedničkom djelovanju konstruirali tzv. aferu “Spengavanje”.
U izjavi je Sebija Izetbegović potvrdila političku pozadinu i cilj ovakvog nezakonitog, konspirativnog djelovanja s namjerom diskreditacije političkih oponenata, zbacivanja s vlasti aktualne većine i uticanja na izborne rezultate u listopadu tekuće godine.
Smatrajući da se radi o neviđenom skandalu kojim su potvrđene sumnje o političkoj pozadini i povezanosti osoba iz političkog života s istražnim radnjama i njihovoj dubokoj uključenosti u proces, očekuje se hitna reakcija i ispitivanje svih uključenih u proces.
To uključuje Sebiju Izetbegović koja je javno potvrdila da unaprijed zna za dostavljanje javnosti poruka iz telefona javnih dužnosnika, te vrijeme njihove objave u javnosti. Ovakva vrsta zloupotrebe pravosuđa za razračunavanje s političkim neistomišljenicima uz otvorene prijetnje i najave ‘curenja’ istražnog materijala je nezabilježena u demokratskim društvima.
Zato insistiramo na hitnom djelovanju kako bi se barem pokušao povratiti makar dio poljuljanog i izgubljenog povjerenja u nepristrasnost pravosudnih organa i institucija – priopćeno je iz SDP-a.