Naslovnica Društvo Računovođe, bankari, revizori, notari od sada izravno SIPA-i moraju prijaviti sve sumnjive...

Računovođe, bankari, revizori, notari od sada izravno SIPA-i moraju prijaviti sve sumnjive transakcije i sve promjene kod svojih klijenata

Zakon o sprečavanju pranja nova i financiranja terorističkih aktivnosti u BiH već godinama je na snazi. Sasvim drugo je pitanje koliko se on cijelo to vrijeme provodi u praksi. U zadnjih nekoliko dana održani su seminari za računovođe na kojima je jedna od tema bio i ovaj zakon. Sudionici seminara su ostali iznenađeni kada su čuli kako od sada svaku sumnjivu transakciju moraju prijaviti izravno SIPA-i!

-Ovo ne vrijedi samo za nas nego i za bankare, notare, revizore i sve one koji kroz svakodnevni posao imaju uvida u određene transakcije. Već pet godina takve zakonske odrednice su bile mrtvo slovo na papiru, a sada ih je netko konačno pročitao i odlučio koristiti ih – govori za Ero.tel jedan od sudionika spomenutih seminara.

Stječe se dojam kako su sve te računovodstvene agencije, banke, notari, čak i odvjetnici postali doušnici sigurnosnih agencija, a mnogi od njih nisu nimalo oduševljeni ovakvim zakonskim rješenjem. Ističu kako se dolazi do zaključka kako oni rade posao sigurnosnih i istražnih agencija, a ovakva zakonska rješenja su izravni pokazatelj kako državne agencije nemaju dovoljno snage i kapaciteta da se bore protiv ovoga problema.

-Zakon se nije zaustavio samo na prijavi sumnjivih transakcija. Čak nam je naređeno kako moramo prijaviti SIPA-i sve sumnjive promjene kod naših klijenata. Znači, ako vidimo klijenta da je došao do našega ureda u novom automobilu, a znamo da mu tvrtka posluje na način da on taj automobil ne može sebi priuštiti, mi smo dužni to prijaviti SIPA-i. Nisam siguran koliko je računovođa spremno na takav način rada. Mi nismo špijuni nego osobe koje se bave financijama. Naravno da se trebamo boriti protiv pranja novca, osobito financiranja terorističkih organizacija, ali ja sigurno neću prijaviti svoga klijenta ako vidim da je kupio npr. novi sat koji košta nekoliko tisuća maraka. To je njegova osobna stvar – zaključuje sugovornik za Ero.tel.

Neslužbeno doznajemo kako će se održavanje ovakvih seminara nastaviti i u budućnosti, te kako će se inzistirati da na tome da sve financijske institucije, osobito računovodstvene agencije i revizori širom otvore svoja vrata istražnim agencijama i da im dostavljaju informacije o svim promjenama kod njihovih klijenata.

Ne znamo je li ovakav način kontrole i prenosa informacija uspostavljen u Sjevernoj Koreji, ali od sada pazite što oblačite i s kojim autom idete u banku ili kod računovođe jer zbog bilo kojeg odstupanja mogli bi postati predmet istrage SIPA-e. Koliko god to nevjerojatno zvuči.