Šipak je voćna vrsta čiji je uzgoj tradicionalno vezan za područje Hercegovine. Današnja proizvodnja je mala, ali zbog svoje vrijednosti zaslužuje daleko veću pažnju.
Šipak je hranjivo voće, bogato vitaminima B i C te je oduvijek cijenjen kao simbol zdravlja. Za uzgoj traži puno svjetla, a dobro podnosi visoke temperature ljetnih mjeseci i nižu relativnu vlagu zraka. Na području Hercegovine najzastupljenije sorte su Glavaš, Konjski zub i Barski sladun.
Glavaš je autohtona sorta hercegovačkih krajeva. Spada u skupinu slatko kiselih sorti. Cvijeta krajem svibnja i ne zahtijeva prisustvo oprašivača. Poželjna je sadnja na osunčanim lokacijama. Plod je krupan, prosječne težine oko 500gr. U optimalnim vremenskim uvjetima, zabilježeni su pojedini plodovi i do 1kg težine. Boja kore varira od žuto-zelene, do ružičaste ili crvene. Zrno je krupno i vrlo sočno, svijetlocrvene boje. Dozrijeva krajem rujna ili u prvoj polovini listopada.
Konjski zub je karakterističan po krupnom plodu i zrnu. Spada u skupinu slatkih sorti šipka. Plod je okruglast, a na polovima lagano spljošten. Prosječna veličina ploda je oko 560gr. Kora je ružičasto-crvena, rjeđe žuta. Zrno je izrazito krupno i sočno. Udio soka u zrnu je vrlo velik, na osnovu čega ova sorta prednjači u odnosu na druge. Dozrijeva sredinom listopada.
Barski je sve popularnija sorta u Hercegovini među proizvođačima šipka. Uzgaja se kako na okućnicama tako i u novim intenzivnim nasadima. Vrlo je bujnog rasta, i dobre rodnosti, piše jabuka.tv.
Spada u skupinu slatkih sorata. Dozrijevati počinje početkom listopada a završava krajem. Plod je srednje krupan do krupan, prosječne težine oko 370gr, žuto zelene boje, s crvenim pjegama na osunčanom dijelu. Zrna su krupna, tamnocrvene boje slatkog okusa.
HERCEGOVAČKI PORTAL