U hotelu “President” u Čapljini održano predstavljanje fotomonografije naslova “Zvono obitelji”.
U sali hotela “President” promocija je započela izvedbom himne “Mali Pariz” od strane članova društva HKUD “Sv. Ante” Dretelj Paule Zubonje, Gabrijele Vidić, Ivana Vidića i Josipa Zubonje.
Ova monografija HKUD “Sv. Ante” Dretelj predstavlja prikaz rada od osnutka društva koje seže u 1939. godinu pa sve do danas a svojim sadržajem opisuje o događanjima kroz povijest Dretelja u kojim su sudjelovali s radošću i ponosu žitelji Dretelja a kroz knjigu okupljeno mnoštvo vodila je Misijana Brkić Milinković.
Monografija nosi naziv ”Zvono obitelji”, autorice Nevenke Sulić – Stipić koja nam je poručila ”Zvona su uvijek s nama u svim važnim događajima kroz koja prolazimo – od kolijevke, pa do broba, ona su nam poziv na moltvu, zajedničko druženje, posljednji ispraćaj… Pa stoga, neka svaka obitelj ima zvono, jer ono je simbol našeg postojanja”
Okupljenima se obratio i gradonačelnik grada Čapljine dr. Smiljan Vidić rekavši:
“Poštovane Dreteljanke i Dreteljani, cijenjeni gosti, dragi prijatelji, zadovoljstvo mi ej pozdraviti vas ja bi rekao u duploj ulozi domaćina. Jedna je gradonačelnik a druga je kao Dreteljanin, rođen, odrastao i sve što imam u životu vezano je za Dretelj i zato mi je ovo na neki način posebno uzbuđenje.
HKUD ‘Sv. Ante’ Dretelj nas je večeras okupilo s jednom izvrsnom stvari a to je promocija ove monografije o radu društva. Ja sam je imao prigodu prije 20-ak dana, doduše nije bila finalno završena, imati u ruci, i ovako na prvi pogled kada gledate one velebne monografije reći ćete da je ova monografija skromna. Međutim, naprotiv, nije. Svi ovi tekstovi su jako kvalitetni, jako sadržajni a fotografije će sigurno mnogim Dreteljanima pobudit mnogo emocija i ja vjerujem da će svaka obitelj u Dretelju u svojoj kući imati ovu monografiju.
Maloprije je spomenutu i u pjesmi ali i svi znamo, Dretelj je odavno dobio ime ‘Mali Pariz’. I nije to slučajno. Dretelj je dao pjesnike, kompozitore, akademske slikare, glumce… i svi oni su jednim dijelom svoga života, dijeloms voje karijere bili vezani upravo za HKUD ‘Sv. Ante’ Dretelj zato mi ovo društvo doživljavamo kao dio naših života, dio naše tradicije.
Mi smo čuli da je društvo prestalo s radom neposredno pred početak drugog svjetskog rata ali nije nastavilo s radom nakon drugog svjetskog rata ali ne zato što se to nije htjelo nego se jednostavno nije smjelo, odnosno bilo je zabranjeno. Ono što je važno da znamo kada pogledamo ovu zbilja bogatu povijest to su ljudi koji su sudjelovali u svemu tome. Ne smijemo dozvoliti da bilo kada bilo koja vlast, kaže ‘OK, nećete vi više postojati’.”
Nakon toga gradonačelnik Vidić napravio je mali odmah ispričavši u kakvoj se situaciji našao prilikom današnje posjete Sarajevu.
Naime prilikom današnje posjete glavnom gradu BiH je zaposlenicu u jednoj trgovini peciva zamolio informaciju gdje se nalazi određena adresa no zaposlenica je odbila pružiti pomoć zbog šahovnice s grba grada Čapljine koji se nalazio na reveru. Nakon toga za pomoć pri pronalasku adrese gradonačelnik Vidić je u obližnjem foto studiju gdje mu je za šalu raspoloženi sredovječni gospodin pružio potrebnu informaciju.
Ovom životnom zgodicom gradonačelnik Vidić je istaknuo majorizaciju Hrvata u BiH i važnost predstojećih izbora napomenuvši kako je važno izaći na iste i podržati hrvatsku opciju kako se opet, kao nekada, ne bi dogodilo da neka vlast kaže kako HKUD “Sv. Ante” Dretelj ili bilo koji drugi HKUD ne može vršiti svoje aktivnosti.
“Na kraju zahvala svima vama koji ste sudjelovali u izradi ove monografije na čelu s predsjednicom Brajković. Zahvala svim članovima društva od osnutka pa do današnjeg dana, svim ljudima koji su na bilo koji način pomagali i koji će pomagati rad HKUD ‘Sv. Ante’ Dretelj. Svako dobro vam želim i hvala.”.