Kada štitnjača radi ispravno, vrlo lako može doći do većih i ozbiljnijih problema. Štitnjača, žlijezda u obliku leptira na vratu, može imati dramatičan učinak na brojne tjelesne funkcije.
Štitnjača se nalazi ispod grkljana i proizvodi hormone štitnjače koji između ostalog reguliraju tjelesnu temperaturu, metabolizam i rad srca. Stvari se mogu pogoršati kada štitnjača radi premalo ili previše.
TAJNA LJEKOVITOG NAPITKA ZA ŠTITNJAKU
Brusnice su odličan izvor joda koji je neophodan za zdravlje štitnjače, a ove bobice sadrže čak 400 mcg i jedan su od najboljih prirodnih izvora joda. Adekvatan unos joda pomaže detoksikaciju organizma, regulira metabolizam, rast i razvoj.
Đumbir zauzima posebno mjesto u mnogim kuhinjama zbog svoje specifične arome i oštrog, pikantnog i ljutog okusa koji ga izdvaja od ostalih začina, ali i zbog svojih ljekovitih svojstava.
Kao začin i lijek koristi se tisućama godina, pa sve do danas. U svom sastavu nutrijenata đumbir uglavnom sadrži vitamin C, kalij, željezo, kalcij i magnezij.
Svježi đumbir pomaže u smanjenju visokog kolesterola. Istovremeno smanjuje nadutost želuca.
Pozitivno djeluje na obnovu crijevne flore, djeluje laksativno. Jake glavobolje i migrene možete ublažiti konzumiranjem nekoliko tankih kriški svježeg đumbira.
Sadrži magnezij koji se pokazao kritičnim u kontroli bolesti štitnjače. Osim toga, djeluje protuupalno, što pomaže u sprječavanju upalnih procesa povezanih s hipotireozom.
Cimet antioksidansi iz cimeta stabiliziraju razinu šećera u krvi i smanjuju želju za ugljikohidratima, ne potičući prekomjerno lučenje inzulina, što je važan čimbenik uspješnog mršavljenja.
Istraživanja su pokazala da uzimanjem samo pola žlice cimeta dnevno možete smanjiti količinu lošeg kolesterola, a pomaže i kod loše probave te utječe na smanjenje triglicerida. To je višestruko koristan lijek za štitnjaču.
Sadrži ekstrakt koji ima važnu protuupalnu ulogu u induciranju ekspresije razine mRNA u područjima proupalnih citokina. Laički rečeno, medicinska uporaba cimeta mogla bi imati veliku ulogu u terapiji slabog rada štitnjače. Osim toga, cimet djeluje protuupalno i smanjuje inzulinsku rezistenciju koja je usko povezana s razvojem Gravesove bolesti.
Muškatni oraščić prirodni je pojačivač raspoloženja i sedativ te potiče metabolizam.
Sok od naranče je bogat izvor vitamina C koji je neophodan za mnoge procese u tijelu. Sadrži idealan omjer fruktoze i glukoze te minerale magnezij i kalij. Pozitivno djeluje na štitnu žlijezdu i povećava glukuronsku kiselinu koja veže i izbacuje toksine iz tijela te pomaže u pravilnom funkcioniranju hormona.
Limunov sok ima vrijedan nutritivni sastav i iznimna ljekovita svojstva za niz bolesti, pomaže detoksikaciju i jača imunitet.
Hipotireoza se javlja kada štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona. Ova bolest pogađa oba spola, ali najčešće žene starije od pedeset godina. Štitnjača regulira metabolizam, a niske razine hormona usporavaju tijelo i ujedno brojne procese, od metabolizma do tjelesne temperature. Ako se ne liječi, može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Ako vam štitnjača slabo radi, pijte ovaj napitak svakodnevno.
Ova namirnica je najvažnija u liječenju štitnjače i njenom održavanju u zdravom stanju:
Grah je značajan izvor energije, što može biti korisno ako hipotireoza uzrokuje iscrpljenost. Grah sadrži proteine, antioksidanse, složene ugljikohidrate te brojne vitamine i minerale. Također je bogat vlaknima, što može biti korisno ako patite od spore probave.
Riba omega-3 masne kiseline čine masnu ribu poput divljeg lososa, tune ili sardine odličnom za ručak ili večeru.
Hipotireoza koja nije pravilno kontrolirana može povisiti razinu LDL-a, koji se naziva i loš kolesterol, i povećati rizik od srčanih bolesti. Poznato je da omega-3 ublažava upale, pomaže kod oslabljenog imuniteta i smanjuje rizik od srčanih bolesti. Riba je također dobar izvor selena, važnog za rad štitnjače.
Nudimo vam recepte za nevjerojatan prirodni napitak koji će vašu štitnjaču očistiti od toksina i poboljšati vaše cjelokupno zdravlje.