U Hercegovini se požari ne smiruju. Najteže je vatrogascima na području Čapljine i Mostara, koji su na izmaku snaga, jer se svakodnevno susreću s desecima požara koji izbijaju na golemom području koje pokrivaju, često i u isto vrijeme.
Prošli utorak bio je dramatičan za oboje. Dok su se mostarski vatrogasci satima borili s vatrom iz gospodarskih objekata u južnoj industrijskoj zoni, Čapljinski su u naselju Jasenica branili kuće i školu.
Ljudski faktor
Iako su suša i ekstremne temperaturne vrijednosti idealan scenarij za nastanak požara, ipak se u 80 posto slučajeva zna da je ljudski faktor dominantan uzrok požara.
Mate Jurković, zapovjednik Vatrogasne postrojbe Čapljina, uvjeren je da je taj postotak i veći.
– Odgovorno tvrdim da je u 95 posto slučajeva čovjek kriv. Brojni su slučajevi nenamjernih provokacija prilikom paljenja korova i sličnih situacija, ali to nije neopreznost. Dakle, ako postoji zabrana paljenja vatre na otvorenom od 1. lipnja do 1. listopada, onda je to svjesno paljenje vatre. Naravno, sasvim druga priča su ljudi koji podmeću požare, a takvih je poprilično. Na području Jasenice na istom mjestu do sada smo intervenirali šest-sedam puta. Zato apeliram na građane da osumnjičene prijave policiji – rekao je Jurković.
No, kako je naglasio, kaznena politika mora biti stroža, jer se na kraju, naveo je, sve vrti u krug.
Isto je kazao i ravnatelj Uprave civilne zaštite Drago Martinović koji je istaknuo kako se vatrogasci, kada imaju naznake podmetanja požara, obraćaju policiji.
– Ljudski faktor definitivno je presudan u izazivanju požara. Ima tu i nesmotrenosti i svega ostalog, međutim, podmetanje požara je vrlo teško kazneno djelo, a bojim se da krivci nisu adekvatno kažnjeni – kazao nam je Martinović.
Mostarska policija nedavno je uhitila 26-godišnjaka iz Čitluka koji je priznao da je zapalio vatru na tri mjesta kako bi izazvao požar.
Nismo uspjeli doznati kakav je epilog imao taj slučaj, niti je li riječ o pravom piromanu, čije ponašanje, osim u kriminalno, spada i u psihijatrijsku kategoriju.
Psihički bolesnici
Stručnjaci kažu da je riječ o ozbiljnoj dijagnozi, odnosno kako kaže neuropsihijatar dr. Omer Ćemalović, radi se o psihičkim bolesnicima, kojima je to jedan od simptoma njihove bolesti, a može biti i poremećaj ličnosti. Imaju osjećaj zadovoljstva dok to rade. I dok jedni, kako je naveo, obično ne odgovaraju za svoje postupke, drugi koji to čine nisu.
– U tim slučajevima treba ići s jako visokim kaznama, jer nije riječ samo o ugrožavanju imovine nego i ljudskih života, a oni koji pale travu trebaju dobiti zatvorske kazne koje se ne mogu platiti novcem, da nitko ne baca daleko opusak – naglasio je dr. Ćemalović.
– Ovo što se događa s požarima je krajnji bezobrazluk, ali, nažalost, imamo takvo društvo na vrhu i na visokim pozicijama, moram upotrijebiti izraz, najčešće spodobe, kojima se to ne sviđa.
Voze se u avionima, helikopterima, lijepim autima, nije ih briga ako nešto gori. Imamo deformaciju cijelog društva koje zadnjih 30 godina nazaduje, gdje nikakva ljudska aktivnost ne bilježi prosperitet – kazao je dr. Ćemalović.