Danas ljudi, neki događaj iz bilo koje životne oblasti, već nakon dvije ili tri godine proglašavaju „već tradicionalnim“. Neki, pak, uporno rade desetinama godina i pokušavaju opstati trudeći se napraviti stvari kako pristoji i ne veličati dugogodišnju tradiciju.
Ivo Sušac – Bronđa je u amaterizmu već preko pedeset i pet godina. Petnaestak godina je bio trubač u Trebižatskom HKUD-u Seljačka sloga, folklorom se bavi preko 45 godina. Osim u Trebižatu kratko je pripomagao i na drugim mjestima, a posebno možemo konstatirati njegov već dvadeset i četiri godine dugi rad u HKUD-u Zora iz Struga i Gorice, čiji je umjetnički voditelj.
Društvo Zora, osim što predstavljaju visoku umjetničku kvalitetu, u svom radu su bili vrlo aktivni sagradivši Dom kulture kakvog nemaju ni mnogi gradovi u BiH. Stoga je Ivo Sušac – Bronđa ovom Društvu poklonio tri pjesme koje možete naći na internetu pod nazivom „Na delti Trebižata“, „Neretva“ i „Zora rudi“. Pjesmu „Pokraj vodopada“ napisala je Anđa Tošić a uglazbio ju je također Bronđa. Sve pjesme su u izvedbi vlastitih snaga društva Zora.
Naravno, napravio je i pjesmu za Trebižat koju također možemo vidjeti i čuti na You Tube pod nazivom „Pjesma Trebižatu“. Već 18 godina se njegova pjesma „O Marijo“ pjeva u Trebižatskoj crkvi prigodom proslave Velike gospe, koju je, prošlog ljeta na koncertu u čast Velike gospe u Trebižatu, otpjevala folklorna sekcija Seljačke sloge.
Osim animiranja pokladnih običaja u okviru Društva u Trebižatu i uokvirivanja u ono što sada postoji oko pokladnih dana i tradicije maškarskih običaja Bronđa je i u organizaciji Međunarodnog ljetnoga karnevala u Čapljini kojeg organizira TO Čapljinka preko dvadeset godina.
Na ovom karnevalu je meštar karnevala, a osim toga što je meštar potrudio se napraviti još jedan iskorak dalje pa je napravio glazbu i tekst za „Karneval čapljinski“, koju pjeva Pero Križanović , a ujedno je i producent. Bronđa je, također, napisao i fanfare za podizanje karnevalske zastave.
Na kraju sve ovo pišemo, a ima toga još, jer ovom prigodom kad Čapljina postaje grad, Bronđa pravi, odnosno piše tekst i glazbu za „Čapljiski bećarac“. Čapljinski bećarac pjevaju mlade djevojke Iva Lucija Borovac i Laura Soče.
Sretno Čapljina grade.
Ivo Sušac Bronđa