Naslovnica Zanimljivosti Ustavni sud BiH smanjio teritorij Republike Srpske sa 49, na 45,5 posto

Ustavni sud BiH smanjio teritorij Republike Srpske sa 49, na 45,5 posto

Ustavni sud BiH je proglašavajući nustavnim član 53. Zakona o poljoprivrednom zemljištu Republike Srpske kojim je propisano da “predmetno poljoprivredno zemljište koje je po svojoj prirodi javno dobro, odnosno državno vlasništvo, po sili zakona postaje vlasništvo i posjed Republike Srpske”, te utvrđujući kako se radi o “isključivoj nadležnosti BiH u reguliranju pitanja državne imovine”, praktično oduzeo 3,5 posto teritorija Republici Srpskoj i preveo ga u vlasništvo BiH. Time je, piše Hrvatski Medijski Servis, Republiku Srpsku sa daytonski 49 posto smanjio na 45,5 posto teritorija.

Toliko, naime, u postotcima iznosi 85.596 hektara poljoprivrednog zemljišta u 25 općina i gradova Republike Srpske, što je nešto manje od površine cijele općine Trebinje, za koje je Ustavni sud ustvrdio da ne može biti vlasništvo RS, već da je u ingerenciji BiH.

Tako je odlukom Ustavnog suda BiH promijenjen daytonski ustavni okvir prema kojem Federaciji BiH pripada 51, a Republici Srpskoj 49 posto teritorija BiH. Prema odluci Ustavnog suda, Federaciji i dalje pripada 51, Republici Srpskoj 45, 5 posto teritorija BiH, dok država BiH, koja do sada nije imala svog teritorija, dobiva 3,5 posto teritorija Republike Srpske, navodi HMS.

Odlukom Ustavnog suda BiH, najviše bi bio pogođen Sokolac – više od 10.500 hektara poljoprivrednog zemljišta na teritoriji ove općine bi bilo oteto od Srpske i prepisano na državu BiH.

Šipovo i Nevesinje bi ostali bez više od 9.000 hektara, dok bi u Gradišci i Mrkonjić Gradu na BiH bilo prepisano 7.800, odnosno 7.300 hektara.

Ovo zemljište se nalazi u svim dijelovima Srpske, od Lijevča do Semberije, ali i nekoliko općina u Hercegovini, računajući i grad Trebinje, objavila je banjalučka ATV.

Uglavnom je riječ o velikim i uređenim kompleksima sa najkvalitetnijim poljoprivrednim zemljištem i izgrađenom infrastrukturom, koji su nekada bili u vlasništvu velikih poljoprivrednih kombinata.

Načelnik općine Sokolac Milovan Bjelica kazao je za ATV da bi ova općina, u kojoj je oko 40 posto teritorije poljoprivredno, odlukom Ustavnog suda BiH mogla doći u veoma težak položaj.

“Sve što je obradivo i što vrijedi obuhvaćeno je ovom odlukom Ustavnog suda BiH. To je više od 10.000 hektara, 100.000 dunuma, i to je veliki problem za općinu, za njen dalji razvoj, za funkcioniranje. Izvršit ćemo konsultacije u nadležnom ministarstvu i u Vladi Republike Srpske, da vidimo kako nastaviti dalje”, dodao je Bjelica.

 

Hercegovački portal