Naslovnica Istaknuto Bez dogovora Hrvata i Bošnjaka nema ni europske budućnosti BiH

Bez dogovora Hrvata i Bošnjaka nema ni europske budućnosti BiH

Republika Hrvatska, kao najvažniji strateški saveznik SAD-a na jugoistoku Europe te kao članica Europske unije čiji se glas jasno prepoznaje u institucijama u Bruxellesu, ključni je zagovaratelj obnove pregovora o promjeni izbornog zakonodavstva u cilju omogućavanja legitimnoga predstavljanja konstitutivnih naroda, kao i potrebe obnove savezništva i partnerstva Hrvata i Bošnjaka u FBiH, što je svojevrsni preduvjet za ubrzani pristup BiH u EU.

 

Poruke koje je hrvatski premijer Andrej Plenković izrekao tijekom ovotjednog posjeta Mostaru ulijevaju optimizam, ali i nagovještaju kako su EU i SAD spremni posredovati u novoj rundi pregovora koji za cilj imaju provedbu svih onih presuda domaćih i međunarodnih pravosudnih institucija.

– Postoji voljni moment i razumijevanje unutar EU-a, a ista je takva situacija sa SAD-om, kako bi BiH bolje i ravnopravnije funkcionirala nakon sljedećih izbora – poručio je premijer Republike Hrvatske, države čija je uloga u cijelom tom procesu iznimno konstruktivna i produktivna.

Zahvaljujući lobiranju Vlade RH u Strateški kompas Europske unije, dokument koji određuje politiku obrane i sigurnosti, uvrštena je referenca s konstitutivnim narodima.

To je bilo, podsjetio je nedavno Plenković, na prijedlog Hrvatske u cilju prepoznavanja od čega je satkana te da se naglasi koliko je jednakopravnost važna kao jedno od temeljnih načela koje će uvažavati međunarodna zajednica te primjenjivati ovdje u praksi u BiH.

Razumijevanje o potrebi što skorijeg postizanja dogovora u BiH, a na korist cijele Europe, postoji i u Sjedinjenim Američkim Državama, a u tom kontekstu treba podsjetiti na strateški dijalog SAD-a i Hrvatske koji je iznjedrio iznimno bitan zaključak prema kojemu su se SAD i Hrvatska složile oko važnosti očuvanja stabilnosti i teritorijalne cjelovitosti BiH te potrebe osiguravanja izbornih i ograničenih ustavnih reformi usmjerenih na uklanjanje svih oblika diskriminacije i osiguranje ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda i prava svih građana, piše Vrisak.info.

Važnost dijaloga jasna je i iz kuta BiH, ali i hrvatskog naroda u BiH, koji na ovaj način može računati na snažnu potporu Republike Hrvatske, a paralelno s tim i SAD-a – države koja je svjesna potrebe stabilizacije prilika u cjelokupnoj regiji. Hrvati u BiH već su jasno dali do znanja kako će, kao i mnogo puta do sada, biti onaj konstruktivni čimbenik koji želi uložiti svoju energiju i znanje u pomirenje naroda u BiH.

– Mi primarno trebamo odgovoriti na prethodnu zadaću – stvoriti ambijent kako bismo pokušali napraviti partnerstvo s bošnjačkim narodom te izmijeniti Izborni zakon, barem u minimalnome dijelu, što smo dogovorili na posljednjem sastanku u Sarajevu oko Doma naroda i Predsjedništva. Tako bismo imali normalan, demokratičan izborni proces te dobili prigodu za kandidacijski status. Tek nakon toga imat ćemo uvjete za reorganizaciju BiH – rekao je Čović.

Poruke hrvatskih lidera jasno upućuju na spremnost Hrvata u BiH da nastave procese, a u okviru kojih su nedavno održane runde pregovora u Neumu i Sarajevu.

 

Hercegovački portal