Oštre reakcije OHR-a i domaće javnosti na izjave Džafera Alića o “vlasnicima” i “podstanarima” u BiH.
Brojne su reakcije nakon izjave predsjedatelja Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije Džafera Alića. Zamisao o “vlasnicima” ili “podstanarima” u Bosni i Hercegovini veoma je uvredljiva, poruka je iz OHR-a. Iz stranačkih krugova, uz osude izjave, pojavile su se i inicijative za smjenu Alića.
“Mislim da smo mi vlasnici u zemlji i da imamo neugodne podstanare iza kojih uvijek moramo mesti, čistiti, popravljati, izgrađivati, graditi, nadograđivati”, izjavio je Alić.
Ova izjava Džafera Alića, predsjedatelja Skupštine HNŽ-a, izazvala je oštre reakcije i osude šire javnosti u Bosni i Hercegovini. HDZ BiH je zatražio Alićevu smjenu ili ostavku, jer je, kako navode, Hrvate i Srbe stavio u diskriminirajući položaj u odnosu na Bošnjake.
“Time je jednostavno stavio u diskriminirajući i netolerantan položaj, a ako hoćete i s analize, ovo je dijelom i govor mržnje, a govor mržnje treba zakonski sankcionirati. U tom kontekstu i svemu što je izazvao ovakvim političkim stavom, izrečenim javno na televiziji, mislim da je sam sebi stvorio uvjete da više nije dostojan obnašati funkciju predsjedatelja Skupštine”, ističe Damir Džeba, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a BiH u Skupštini HNŽ-a.
Smjenu Alića traži i HDZ 1990, koji zahtijeva hitno sazivanje sjednice županijske Skupštine.
“…Na kojoj će se raspravljati o tim izjavama gospodina Alića i za koju sam siguran da će rezultirati njegovom smjenom, te ćemo vidjeti tko od aktualnih zastupnika podržava ovakav govor. Jer, ako podržavate ovakav govor, ostavljate mogućnost svakome da bez ikakve odgovornosti može reći što god želi i zadržati političke pozicije”, kaže Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ-a 1990.
Retoriku Džafera Alića osudilo je i Američko veleposlanstvo u BiH, navodeći da u javnom diskursu nema mjesta jeziku koji promovira netoleranciju i sugerira da je BiH isključivo domovina samo jedne etničke skupine, te da je neodgovorno i opasno poticati daljnje podjele u BiH. Reagirala je i OHR, istaknuvši da ovakve izjave podsjećaju na narative korištene prije trideset godina.
“Zamisao da se bilo tko u bilo kojem dijelu Bosne i Hercegovine, bilo da pripada jednom od konstitutivnih naroda ili kategoriji Ostalih, može okarakterizirati kao ‘vlasnik’ ili ‘podstanar’ je veoma uvredljiva i ukazuje na duboko nepoznavanje prirode ove zemlje, njezine povijesti, njezine vjerske i nacionalne raznolikosti, ali i višegeneracijskog suživota koji je nadvladao sve strahote i ratove”, naveli su iz OHR-a.
“Svi smo mi podstanari njega i njemu sličnih, i tu ne mislim samo na Srbe i Hrvate koje je gospodin Alić spomenuo, nego i na Bošnjake, jer dok gospodin Alić daje takve izjave, naša omladina odlazi iz BiH bez ikakvih izgleda za zaposlenje. Znamo da je gospodin Alić u Skupštinu došao iz ZZO-a i Medžlisa Islamske zajednice. Dakle, on je jedan od onih ljudi koji imaju mnoge funkcije i koji ugodno i lijepo žive u BiH, a kako vidimo, koristi recepte za dobivanje još više funkcija kroz te nacionalne konfrontacije”, navodi novinarka Kristina Spajić Perić.
Nositelji javnih funkcija, bez obzira na predizborno vrijeme, smatra politolog Danijel Vidović, moraju biti primjer odgovornog ponašanja u javnom prostoru, a imaju i zakonsku i moralnu obvezu poštivati zakon i Ustav, te promovirati stabilnost i povjerenje u društvu.
“Ovakvom rječniku daje dodatnu težinu to što se ni on ni njegova politička stranka nisu oglasili o toj izjavi, niti se netko iz Islamske zajednice ogradio. Vrlo je jasno što se mislilo i kome su poruke bile upućene. Bilo bi dobro da pravosudna tijela utvrde ima li tu elemenata kaznene odgovornosti”, kaže politolog Danijel Vidović.
Zbog moralne odgovornosti u javnom govoru, Džafer Alić bi trebao biti smijenjen s pozicije predsjedatelja Skupštine HNŽ-a, smatraju i HDZ BiH i HDZ 1990. Kaznenu odgovornost, pak, trebalo bi utvrditi pravosuđe.