
18. ožujka 1994. godine u Washingtonu je potpisan Washingtonski sporazum – mirovni sporazum između bosanskohercegovačkih Hrvata i Bošnjaka, a potpisali su ga predsjednik RH dr. Franjo Tuđman i predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović.
Na današnji dan počelo stvaranje “luđačke košulje” Federacije BiH.
Ovim je sporazumom dogovoreno primirje između Armije Bosne i Hercegovine i Hrvatskog vijeća obrane, čime je efektivno završen hrvatsko-bošnjački sukob. Također, sporazumom je oblikovan unutarnji ustroj teritorija s bošnjačkim i hrvatskim pučanstvom, koji je preoblikovan u Federaciju Bosne i Hercegovine, pri čemu je predviđeno korištenje županijskog sustava kako bi se spriječila dominacija jednog naroda nad drugim.
Prije samog potpisivanja sporazuma, u Washingtonu je 1. ožujka potpisan preliminarni Sporazum o stvaranju Federacije Bosne i Hercegovine, kojim bi se omogućilo stvaranje konfederacije s Republikom Hrvatskom. Potpisnici ovog sporazuma bili su dr. Mate Granić, dr. Haris Silajdžić i Krešimir Zubak, a pri potpisivanju su dogovorili osnivanje prijelaznog Odbora, koji je s radom započeo 4. ožujka. Cilj Odbora bio je da se do 15. ožujka donesu: Ustav Federacije Bosne i Hercegovine; sporazum o Konfederaciji između RH i predložene Federacije BiH; sporazum o vojnom rasporedu na području predložene Federacije BiH te prijelazne mjere za ubrzanje osnivanja Konfederacije i Federacije BiH.
Nakon toga su 18. ožujka dr. Franjo Tuđman i Alija Izetbegović potpisali Okvirni sporazum o konfederalnim vezama između RH i buduće Federacije BiH, a uz to su premijer BiH Haris Silajdžić i predsjednik Predsjedničkog vijeća Hrvatske Republike Herceg-Bosne Krešimir Zubak potpisali tekst Nacrta Ustava Federacije Hrvata i Bošnjaka u BiH.
Washingtonski sporazum predviđen je kao prva etapa dogovora, pri čemu bi se u drugoj etapi u pregovore uključila i srpska strana. Ta je faza predviđala ukidanje Republike Srpske te ustrojavanje cjelokupne Bosne i Hercegovine po županijama, što se nikad nije ostvarilo i zapravo je odbačeno Daytonskim mirovnim sporazumom.
O Washingtonskom sporazumu može se zaključiti kako je učinkovito zaustavio hrvatsko-bošnjački sukob, no njegovo potipisivanje mnoga je pitanja ostavilo otvorenim, zbog čega se i danas tumači kao jedno od najkontroverznijih političkih rješenja (uz već spomenuti Daytonski sporazum).

“Previše smo očekivali od Hrvatske iako je davala više od onoga što je mogla dati. Dokidanje Hrvatske Republike Herceg-Bosne je velika hrvatska pogreška koja je i danas ostavila trajne posljedice na ovakav položaj Hrvata u BiH. Hrvati u BiH su pristajali na sve sporazume, a na svaki svoj čin čekali kakva je poruka iz Zagreba. Hrvati u BiH moraju politički odrasti da sami odlučuju, ali dakako u suradnji s Hrvatskom”.