Naslovnica Istaknuto MOŽE LI ARMIJA, PREDVOĐENA KOMŠIĆEM, IZBITI NA JADRANSKO MORE!?

MOŽE LI ARMIJA, PREDVOĐENA KOMŠIĆEM, IZBITI NA JADRANSKO MORE!?

Često ispod političkih objava možemo naći komentare koji podrugljivo i umanjujuće govore o brojnosti Hrvata u BiH. Implikacija se uglavnom odnosi na njihov demokratski ali i vojni potencijal da ostvare neki politički cilj. U toj pećinskoj matematici, ako nešto ne možeš ostvariti silom, onda ne možeš nikako.

 

Ovaj narativ u novinarski tekst uobličila je izvjesna Adisa Huseinbegović s magazina STAV. Tekst polazi od pretpostavke da Hrvati u BiH planiraju pokrenuti rat kako bi ostvarili svoje političke ciljeve što je besmislica na razini komentara s facebooka.
Iako tekst vrvi vojno-političkim i geopolitičkim analizama, jasno je da jadna Adisa nema pojma o čemu piše. Osnovni cilj je uokviriti misao da je Hrvata malo, pa im stoga ne treba ništa.
Iako tekst nema stvarnu analitičku vrijednost, zanimljiv je kao simptom društva koje očito brojnost i (vojnu) snagu uzima kao glavni faktor u (političkim) odnosima.
Ono što je zaista zanimljivo jeste da se brojčanošću i vojnom snagom hvali politički korpus koji nema ni brojnost ni vojnu snagu.
Bošnjaci su naime brojni samo kada se porede s jednim fragmentom najmalobrojnijeg naroda u BiH. Međutiim, Hrvati su davno formirana nacija koja samu sebe percipira kao jedinstveno tijelo. Ismijavanje demografskom padu broja Hrvata uz istovremeno zanemarivanje čitave hrvatske nacije u Hrvatskoj i svijetu može samo netko tko ne nema nikakve intelektualne sposobnosti.
Analizirati potencijalnu brojnost nekog hipotetskog HVO još je bizarnije. Zanemariti iskustva rusko-ukrajinskog i izraelsko-iranskog rata i ponašati se kao da smo u srednjem vijeku gdje se vojska ganja kopljima, može samo elementarno neobrazovana osoba.
Potencijalni broj vojnika HVO u 2026. ne znači ništa ni u tim hipotetskim analizama kao što nije vrijedio ni 1993. I tada je HVO imao osam puta manje aktivnih vojnika pa je od Armije izgubio samo tamo gdje je Armija napala prva. Broj vojnika nije nigdje donio suštinsku prevagu u ratu.
Ratove budućnosti odlučuje strategija, logistika, novac, resursi, vojni potencijali, industrijska proizvodnja, propaganda… i tek na posljednjem mjestu brojnost vojnika.
Ali isuviše je to kompleksno za facebook bojovnike osokoljene spektaularnim uspjesima na Svjetskom nogometnom prvenstvu i mobilizacijskom potencijalu omladine s ljiljanima.
Narativ pećinske matematike je novijeg datuma. Vjetar u jedra ovakvom prebrojavanju dala je upravo činjenica da su Bošnjaci, zahvaljujući pukoj brojnosti, uspjeli oteti Hrvatima mjesto u Predsjedništvu. Hrvati su se posljedično homogenizirali i uzvratili tamo gdje mogu – blokade parlamenata i otežan granični režim.
Stoga, dok čekate u vrelom autu na graničnom prijelazu, možete razmišljati o tome kako bi vaša brojna Armija lagano protutnjala do Jadranskog mora. Ili možete razmišljati kako je za dugotrajno čekanje na granici odgovoran vaš Željko Komšić koji se za 20 godina nije uspio izboriti da građani s BH pasošom mogu nesmetano prelaziti granice.
Autor: Tvrtko Milović
Hercegovački portal