Dora Bilić (32) navodno je viđena prije dvadesetak dana u selu Baguz, posljednjem uporištu IS-a u Siriji. U ministarstvu vanjskih poslova još se nisu očitovali je li im se ona obratila za pomoć i koje su im uopće mjere na raspolaganju.
Ona je prije sedam godina zajedno sa svojim suprugom Senadom Avdićem otišla u Siriju i pridružila se ISIL-u. Prema posljednjim informacijama, s njom se u Siriji nalazi i njezina kći, koja ima 5 ili 6 godina, piše Slobodna Dalmacija. Malenu je dobila u braku sa Senadom Avdićem zvanim Čađo, koji poginuo, navodno u borbama u Iraku.
Dorin brat, Antun Bilić, rekao je da se ona obitelji može javiti na iste adrese kao i nekada, a dodao je i da oni ne znaju ni koliko Dora ima djece, s kim je u braku i slično.
– Da će njezin povratak biti nezgodan s obzirom na okolinu, to nitko ne dvoji. Meni kao bratu je draže da je ona tu nego tamo u Siriji. Volio bih da njoj bude bolje, a ja ću se sa svojim djelima sam nositi – rekao je Antun i dodao da ona na obitelj uvijek može računati.
Agencijske informacije govore da je nastavljena evakuacija iz Baguza, područja stiješnjenog na samo nekoliko četvornih kilometara. Prema istim izvorima, Kurdsko-arapska koalicija (SDF) do sada je prihvatila oko 15 tisuća žena, djece i bivših boraca. SDF je 9. veljače najavio završni udar na to područje, ali želja im je da sve prođe sa što manje žrtava. Navodno su najuporniji ISIL-ovci prokopali mrežu tunela i ne kane se predati bez ispaljenog metka.
Amerika pritišće ostale zemlje da svaka država primi svoje državljane koji bježe od poraženih islamista, a taj proces ne ide u svim zemljama jednako. U Engleskoj razmatraju slučaj Shamine Begum, koja je s 15 godina napustila Veliku Britaniju i nedavno je zatražila dopuštenje za povratak. Oni sve takve povratnike namjeravaju procesuirati, a neki predlažu i da im se oduzme državljanstvo.
U Hrvatskoj to nije moguće jer prema važećem Zakonu o državljanstvu, ono se može oduzeti u tri slučaja – otpustom, odricanjem i međunarodnim sporazumima.
Dorina prekretnica u životu bio je odlazak u London
Zagrepčanka iz ugledne obitelji, odgajana u katoličkom duhu, šokirala je svoje bližnje prelaskom na islam. Dora je nakon izvrsnih ocjena u srednjoj školi upisala Pravni fakultet, no nakon što je shvatila da joj taj studij ‘ne predstavlja izazov’, educirala se za posao fizioterapeutkinje.
Govorila je nekoliko stranih jezika, voljela je putovati Europom i posjećivati muzeje, a prekretnica u njezinu životu događa se s dolaskom u London. Ondje je upoznala prvog supruga, tada još kršćanina, no njezin odabranik ubrzo prelazi na islam i pristupa radikalnim muslimanskim organizacijama.
Njegov utjecaj bio je na Doru iznimno snažan pa se i ona odriče svoje vjere i odabire islam. Brak, međutim, nije potrajao. Dora je napustila supruga jer joj nije bio dovoljno ekstreman. Stoga je nakon razvoda, potkraj 2012. godine, odlučila potražiti nekog po svom ukusu, znatno radikalnijeg, pa ga je i pronašla u ozloglašenoj Gornjoj Maoči.
Upoznala je Senada Avdića, zvanog Čađo, koji je u to vrijeme živio u selu blizu Brčkog sa suprugom i djecom. Nakon susreta s Dorom, brak je propao, a par se ubrzo preselio u Siriju. Dobili su i dijete. Prema izvješću SOA-e, ondje je Dora 2014. i ranjena, u napadima koalicijskih zrakoplova koji su bombardirali položaje ISIL-a.
Priča o Dori Bilić:
Prema javno objavljenom izvješću Sigurnosno-obavještajne agencije, na području koje je pod kontrolom ISIL-a boravilo je sedam osoba koje imaju hrvatsko državljanstvo: njih šestorica imaju dvojno državljanstvo i nikada nisu trajno živjeli u Hrvatskoj, dok samo jedna osoba posjeduje isključivo hrvatsko državljanstvo.
Riječ je o ženi, 30-godišnjoj Dori Bilić, čija je aktivnost prije nekoliko godina uočena u gradu Raki, tadašnjem snažnom uporištu snaga Islamske države, gdje se nalazila sa suprugom, državljaninom BiH koji se pridružio snagama ISIL-a. Nedovoljno radikalan Zagrepčanka iz ugledne obitelji, odgajana u katoličkom duhu, šokirala je svoje bližnje prelaskom na islam, onaj radikalni. Prema dostupnim informacijama, Dora Bilić je nakon izvrsnih ocjena u srednjoj školi upisala Pravni fakultet, no nakon što je shvatila da joj taj studij “ne predstavlja izazov”, educirala se za posao fizioterapeutkinje. Govorila je nekoliko stranih jezika, voljela je putovati Europom i posjećivati muzeje, a prekretnica u njezinu životu događa se s dolaskom u London. Ondje upoznaje budućeg supruga, tada još kršćanina, no njezin odabranik ubrzo prelazi na islam i pristupa radikalnim muslimanskim organizacijama. Njegov utjecaj bio je na Doru iznimno snažan pa se i ona odriče svoje vjere i odabire islam. Brak, međutim, nije potrajao: Dora je napustila supruga jer joj nije bio dovoljno ekstreman. Stoga je nakon razvoda, potkraj 2012. godine, odlučila potražiti nekog po svom ukusu, znatno radikalnijeg, pa ga je i pronašla u ozloglašenoj Gornjoj Maoči, selu u blizini hrvatske granice, poznatom i kao uporište vehabija. Neshvatljiva transformacija U Gornjoj Maoči susrela je stanovitog Senada Avdića, zvanog Čađo, koji je u to vrijeme živio u selu blizu Brčkog, skupa sa suprugom i djecom. Nakon susreta s Dorom, taj je brak postao prošlost pa se par ubrzo prebacio u Siriju, a neki izvori spominju i rođeno zajedničko dijete. Prema izvješću SOA-e, ondje je Dora 2014. i ranjena, u napadima koalicijskih zrakoplova koji su bombardirali položaje ISIL-a. Neki izvori, pak, spominju i Avdićevo ranjavanje.
ZAŠTO PRELAZE NA ISLAM?
Ove vijesti zaprepastile su i sve one koji poznaju obitelj Bilić: Dorin otac poznati je poljoprivredni stručnjak, majka arhitektica, brat je diplomirani pravnik, baka magistrica farmacije, djed inženjer elektrotehnike – mahom vrhunski intelektualci koji i danas nose teški teret izbora njihove kćeri i posve neshvatljive transformacije u džihadisticu. Naime, njezina je obitelj nedvosmisleno, u izjavi za Večernji list, poručila kako je Dora iskorištena za propagandu te kako osuđuju svaki pa i islamski radikalizam i terorizam.
Zanimljivo, SOA-ino izvješće ne spominje još jednu Hrvaticu u redovima ISIL-a, o čemu se pročula kada je u rujnu 2011. u napadu američke bespilotne letjelice, poginuo jedan od vodećih svjetskih terorista Anwar al-Awlaki. Ubrzo potom, danski obavještajac Morten Storm u javnost je izišao s pričom da ih je do Al-Awlakija dovela njegova mlada žena, Hrvatica koja se sada zove Amina, živi u Jemenu i želi postati bombaš samoubojica. Večernji list tada je doznao da se iza imena Amina krije Bjelovarčanka Irena Horak, što sam nam tada potvrdili i članovi njezine neutješne obitelji. No, pet godina poslije, čini se, “Al-Qaidinoj nevjesti” gubi se svaki trag.
24sata/večernji.hr