Naslovnica Crkva Brojni katolici raskićuju borove na Sveta tri kralja, a zapravo bi trebali...

Brojni katolici raskićuju borove na Sveta tri kralja, a zapravo bi trebali na jedan drugi datum

Većina hrvatskih katolika, ali i gradskih trgova i ulica, na blagdan Bogojavljenja (ili Sveta tri kralja) raskićuju svoje borove jer smatraju kako tada završava božićno vrijeme.

 

Prema Crkvi, božićno vrijeme liturgijski završava u nedjelju krštenja Isusova, odnosno u prvu nedjelju nakon Sveta tri kralja. Ove godine to je 10. siječnja.

U našim se krajevima ova preporuka često ne slijedi već se pogrešno misli kako danas treba maknuti bor. Stoga ljudi pogrešno zaključuju kako bor ostaje u kućama koje slave pravoslavni Badnjak i Božić.

U Vatikanu se vode time da je posljednji prestanak  božićnog slavlja na blagdan Svijećnicu ili Prikazanja Gospodinova u hramu 2. veljače. Blagdan Prikazanja Gospodinova (Svijećnica) tradicionalno se u Crkvi slavi četrdeset dana nakon Božića.

“Kod nas se u Hercegovini – Čapljini oduvijek skidalo na Svijećnicu – Kalandoru, 2.veljače. I u Crkvi stoji do tada, a i pjevaju se božićne pjesme”

Svake godine ista borba: Kako ukrasiti svoje Božićno drvce, a da bude lijepo i decentno – Net.hr

 

 

Hercegovački portal