
Kako smo i ranije pisali, nadolazeći tjedan obilježit će česta pojava oborina, lokalno obilnih, te praćenih u obliku izraženijih grmljavinskih pljuskova.
Posljedica takve vremenske slike je sniženi tlak zraka na zapadu Europe, te u zapadnom Sredozemlju, zbog kojeg će nam na prednjoj strani u snažnom jugozapadnom visinskom strujanju pristizati zrak vrlo bogat vlagom, ali i čestica saharskog pijeska, te prašine, zbog čega će kiša biti “prljava”.
Prvi dan novog tjedna će započeti u znaku vrlo nestabilnog vremena i dinamičnih vremenskih (ne)prilika.
Od jutarnjih sati uz čestu pojavu kiše i jačih grmljavinskih pljuskova, koji lokalno mogu biti izraženiji, te praćeni obilnijim količinama oborina. Glavninu oborine gotovo sav prognostički materijal predviđa u pojasu zapadne Hercegovine, osobito na potezu od Vrgorca i Makarske u Hrvatskoj preko Gruda, Širokog Brijega do sjevernih, te zapadnih dijelova Mostara i južnih dijelova Jablanice, gdje je vrlo izgledno formiranje oborinskog vlaka, uz konstantno obnavljanje konvektivnih sustava, zbog čega u navedenom dijelu Hercegovine u prosjeku može pasti između 100 i 150 mm.
U ostatku Hercegovine prognozirana količina oborina je uglavnom između 30 i 80 mm. Puhat će jako do vrlo jako jugo, u višim brdsko-planinskim predjelima moguće i s olujnim udarima. Uslijed fenskog efekta južnog vjetra (osobito) noćne i jutarnje vrijednosti temperature znatno iznad prosjeka, koje će se kretati od 7°C do 13°C, dnevne između 8°C i 15°C.
Obilna kiša u obliku izraženijih grmljavinskih pljuskova nastavlja se i drugog dana nadolazećeg tjedna, iako će količine oborina biti manje, nego prethodni dan, ponedjeljak. U početku još uvijek moguće na pojasu prethodno najavljenom na zapadu, a u drugom dijelu dana, te prema večernjim satima glavnina nestabilnosti bi se mogla premjestiti na jugu, te jugoistoku Hercegovine, osobito na potezu od Neuma preko Ravnog i Ljubinja do Bileće i Trebinja.
Jugo u postupnom slabljenju, iako će na istoku, te jugu, naročito na neumskom području biti pojačano uz i dalje jake do vrlo jake udare. Prognozirana količina oborina se kreće od 20 do 50 mm, lokalno i rijetko do oko 60 mm. Jutarnje temperature zraka između 8°C i 13°C, dnevne od 11°C do 16°C.
Srijeda će za razliku od prethodna dva dana započeti uz pretežno sunčano vrijeme, te nešto niže vrijednosti jutarnjih temperatura. No, tijekom dana slijedi novi porast naoblake iz pravca jugoistoka, odakle će od večernjih sati, te noći na četvrtak stići novi oborinski val.
Bit će to posljedica formiranja nove sekundarne ciklone u Jonskom moru, zbog čega će sa sjevera doći do prodora malo hladnijeg zraka, a uslijed sve veće razlike u tlakovima između spomenute ciklone na jugoistoku, te ogranka Azorske anticiklone, koji će se pružiti do Francuske i Velike Britanije krajem dana će zapuhati i treća ovogodišnja marčana bura. Jutarnje vrijednosti temperatura od 5°C do 12°C, dnevne između 12°C i 16°C.
U četvrtak (pod daljnjim utjecajem ciklone od oko 1000 hPa iz Jonskog mora) većinom pretežno oblačno vrijeme, uz povremenu pojavu kiše, te dosta svježije kao posljedica prethodno najavljenog prodora hladnijeg zraka sa sjevera, s kojim će kiša u drugom dijelu dana iznad 900, ili 1000 m.n.v. prelaziti u susnježicu, te snijeg. Uz jake do olujne, na poznatim lokacijama i orkanske udare bure i jutarnjim vrijednostima temperatura od 4°C do 10°C, te dnevnih od 7°C do 14°C će se činiti osjetno hladnije.

