Naslovnica Život Upozorenje: U Hercegovinu stiže novi toplinski val, vrhunac za vikend

Upozorenje: U Hercegovinu stiže novi toplinski val, vrhunac za vikend

U Bosni i Hercegovini danas sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab do umjeren istočnog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura od 13 do 19, na jugu do 24, a najviša dnevna temperatura od 27 do 33, na jugu do 39 stupnjeva.

 

Sutra se očekuje sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Jutarnja temperatura od 14 do 20, na jugu do 25, a najviša dnevna temperatura od 28 do 34, na jugu do 39 stupnjeva.

Za četvrtak se prognozira sunčano i vruće. Tokom dana, uz malu oblačnost. Jutarnja temperatura od 16 do 23, na jugu do 26, a najviša dnevna temperatura od 30 do 36, na jugu do 39 stupnjeva.

U petak sunčano vrijeme uz malu oblačnost. Razvojem oblačnosti, ponegdje u višim područjima moguć je i kratkotrajni pljusak. Jutarnja temperatura od 16 do 23, na jugu do 26, a najviša dnevna temperatura od 30 do 36, na jugu do 43 stupnjeva.

U Bosni i Hercegovini, prema trenutno raspoloživim sinoptičkim kartama, do kraja mjeseca prevladavat će sunčano i suho vrijeme uz veoma malu oblačnost i visoke temperature zraka. Prema prognozama Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) BiH, temperature će ovaj tjedan biti u porastu.

Od sredine tjedna uz novi toplotni val ove godine, dani bi mogli biti teže podnošljivi. Vrhunac toplinskog vala očekuje se za dane vikenda, ističu iz FHMZ-a. Izraženije vrijednosti temperatura prognoziraju se na jugu Hercegovine, a u centralnim područjima Bosne uz nešto niže dnevne temperature izvjesna je do petka svježina u jutarnjim satima.

Minimalne jutarnje temperature zraka varirat će od 15 do 24 stepena u Bosni, na jugu zemlje do 26. Najviše dnevne temperature između 32 i 39, na jugu zemlje do 43 stupnja.

Prognoze su već nekoliko dana postojane u visokim temperaturama, tako da će se dnevni maksimumi nerijetko penjati do, ili preko 35°C, lokalno do 38°C, ili vrlo vrućih 39°C.

Ponegdje bi se u zaleđu Dalmacije i u Hercegovini moglo mjeriti i do vrtoglavih 43°C

Budući da će se suša nastaviti i da nema nikakvih ozbiljnijih vremenskih pogoršanja na vidiku, a uz to je dosta suha vegetacija, očekuje se da će se stanje s postojećim požarima zasigurno još zakomplicirati.
Također će u većem dijelu juga i jugoistoka Europe opasnost od nastanka novih šumskih požara biti izuzetno velika.

Zbog suše koja će se nastaviti, što će pogodovati sve lošijoj hidrološkoj situaciji sve više područja bi lako moglo da uvede i redukcije vode – stoji u objavi na stranici Vremenska prognoza za HR i BiH svakodnevna.

 

Hercegovački portal