Naslovnica Istaknuto Nacionalni skandal u srednjoj Bosni: Načelnik za Dan Općine zabranio svinjsko meso!

Nacionalni skandal u srednjoj Bosni: Načelnik za Dan Općine zabranio svinjsko meso!

Svečana sjednica Općinskog vijeća povodom Dana općine Jajce održana je danas, 21.02.2020. godine u Hotelu Turist uz prisustvo brojnih gostiju, kako iz susjednih i prijateljskih općina i gradova, županija, tako i iz Republike Hrvatske. Svečanost je direktno prenosila Radio televizija Herceg Bosne.

Predsjedatelj vijeća , g. Ivo Šimunović pozdravio je prisutne, naglasivši kako se kroz povijest uvijek podnosila žrtva za naš grad, za prirodna i povijesna dobra kojima je Jajce bogato. Neophodna je, naglasio je Šimunović suradnja i međusobno uvažavanje svih građana naše općine kako bismo uistinu ostvarili projekte koje kao vijeće podržavamo.

Pozdrave i čestitke uputili su i načelnik Općine Tomislavgrad Ivan Vukadin i premijer Vlade srednjobosanske županije, Tahir Lendo. Svečanost su glazbeno obogatili učenici Glazbene škole „Jakov Gotovac“ te zbor HKD-a Napredak Jajce.

Načelnik Općine Jajce govorio je o projektima i poticajima koje Općina provodi, te predstavio bilten koji jednom godišnje općina izdaje (pisan isključivo na bošnjačkom jeziku). U svom govoru istaknuo je kako su ljudi najvažniji resurs u gradu Jajcu, jer bez ljudi ne bi bilo grada.

Načelnik je očito zaboravio da dio ljudi o kojima govori imaju svoju kulturu, jezik, tradiciju, koja nije nužno bliska islamskoj kulturi. Svi govori danas uključivali su riječi kao što su „napredak, budućnost, uvažavanje ,ulaganja, jednakopravnost, europsku BiH…“ a da to u Jajcu nije tako pokazala je naizgled sitnica kao što je dogovaranje oko menija za svečani ručak. Hrvatima i svim ne-Bošnjacima koji su danas obilježavali Dan općine proslava je ostala u ružnom sjećanju. Načelnik Hozan koji od početka mandata naglašava da je načelnik svih građana – zamislite, vodeći se izgleda samo šerijatskim zakonima – za svečani ručak ZABRANJUJE bilo kakvo svinjsko meso . Naravno, i bilo kakvo serviranje alkoholnih pića!

Gosti koji dolaze iz naprednijih Općina, iz isto tako miješanih sredina, ali i iz RH kao članice EU…ostali su nemalo iznenađeni činjenicom da su eto čini se došli u islamski grad, gdje načelnik zabranjuje da njegovi sugrađani, oni kojima to vjera ne zabranjuje – popiju što žele i nazdrave čašicom na svečanom ručku. Gosti su dobili pozivnicu za ručak, ali ako su htjeli popiti vino ili pivo, morali su to sami platiti. Gdje mi to dragi Jajčani živimo? Da li načelnik troši, pa i na svečanom ručku, novac iz proračuna koji pune i Hrvati i ostali koji se ne hrane po Halal certifikatu? I to ne malim dijelom! Dokle ide samo prividna jednakost – ako na ovakvoj sitnici netko gubi obraz, zamislite kako tek misli raspoređivati proračun ?

Važno je naglasiti kako ovo nećete pročitati ni na jednom drugom jajačkom portalu, na nekima koji su češće samo glasnogovornici jedne vjerske zajednice ili stranke, a niti na službenih stranicama. Iako nije prvi put da hrvatski vijećnici bojkotiraju neki načelnikov prijam zbog iste činjenice, ni danas možda ne bi imalo učinka da predsjednik vijeća, Ivo Šimunović nije na samom kraju sjednice javno s govornice ovo otvoreno i rekao te pozvao sve koji ne žele slaviti isključivo uz halal hranu – da idu u drugi restoran, što su naravno svi prisutni koji shvaćaju poruku i što ovo znači – i učinili.

Vrijeme je da jednom kažemo dosta teroru i nametanju! I dokle ide ovakvo zabranjivanje? Hoćemo li, kako je netko odlično u komentaru na društvenim mrežama zamijetio – sljedeći put dobiti naputke od načelnika i kako se obući ? Hoće li primjerice na sljedeću proslavu Dana općine žene smjeti doći nepokrivene?